SOAS a.s., Kláry Jarunkovej 2, 974 01 Banská Bystrica
Aktuálny rok
2020
Archív
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
SOAS

Napísali o nás

«späť
ASB 7,8-2005

Dôležití hráči v oblasti stavebnín

Image

Slovenská obchodná aliancia stavebnín

Hoci sa v októbri tohto roka dovŕši len druhý rok pôsobenia spoločnosti Slovenská obchodná aliancia stavebnín, a. s. (SOAS), presne cielená stratégia desiatich akcionárov tejto spoločnosti už dnes posunula alianciu medzi najvýznamnejších hráčov na slovenskom trhu s nákupom a predajom stavebného materiálu. O aktuálnej situácii, ako aj perspektívach do budúcnosti sme sa rozprávali s generálnym riaditeľom SOAS, a. s., Ing. Ľuboslavom Belkom.

Začnime októbrom 2003, keď SOAS vzniklo. Odkiaľ pramenila potreba zrodu tohto združenia?
Myšlienka vzniku SOAS dozrievala niekoľko rokov a predchádzalo jej množstvo konzultácií a rozhovorov o potrebe jeho existencie. Predovšetkým bolo treba presvedčiť dodávateľov, že myšlienka je prospešná pre všetkých. SOAS však našiel silnú podporu u jednotlivých akcionárov, ktorí na trhu pôsobia už mnoho rokov. Tak sa postupne začal napĺňať cieľ našej spoločnosti – zjednodušiť a zefektívniť všetky činnosti pri nákupe stavebných materiálov.

Uplynulé obdobie teda ukázalo opodstatnenie pôsobenia SOAS?
Určite. SOAS sa úspešne rozvíja. Jeho myšlienka, ako aj systém fungovania, sa ukázali ako perspektívne. SOAS nechcel vytvoriť byrokratický medzičlánok, ale naopak zefektívniť vzájomnú komunikáciu. Pozitívum platí aj pre servis, ktorý SOAS vykonáva pre svoje predajné miesta. Akcionári sa teraz venujú predaju a nákupný servis zabezpečuje SOAS.

Čo hovoria výrobcovia?
Výrobcovia spoluprácu so SOAS hodnotia pozitívne a zvlášť veľmi oceňujú výbornú platobnú disciplínu SOAS. Je potešujúce, že medzi výrobcami neustále rastie záujem o kooperáciu s SOAS.

Je teda trendom stavanie obchodných sietí so stavebninami?
Trendom je určite združovania. Považujem za neštandardné, aby sa trh roztrieštil aj v tomto segmente.

Aké nástroje využívate na zefektívnenie svojej pôsobnosti?
V súčasnosti máme sedemnásť zamestnancov a firma sa ďalej dynamicky rozvíja. Aj preto posilňujeme marketingové oddelenie, ktoré by malo prispieť k propagácii nášho úsilia. Analýzy uplynulého obdobia zdôraznili potrebu združovať s a SOAS v súčasnosti svojim dodávateľom garantuje úspešnú spoluprácu. V súvislosti s týmito cieľmi sa snažíme rovnomerne rozložiť naše pôsobenie po celom Slovensku.

Nakupujete takmer od šesťdesiatich dodávateľov. Aký bude ich výber v budúcnosti?
V prvom období SOAS začal spolupracovať s dodávateľmi zakladajúcich členov. Teraz sa začínajú napĺňať aj naše marketingové ciele, takže na základe analýz sa vyberajú dodávatelia, výrobky a obchodní partneri. Na každú komoditu máme väčšinou viacerých dodávateľov, aby sme nezostali bez výrobkov ani počas najväčšej sezóny.

 SOAS má v názve prívlastok slovenský. Slovensko však už pôsobí v zóne Európskej únie. Prekročíte aj vy hranice krajiny?
V súčasnosti zastrešujeme nákup pre 36 obchodných jednotiek zakladajúcich akcionárov. Samozrejme, rozširovaním predajných miest sa bude zväčšovať aj naša pôsobnosť. V prvom rade však chceme obsiahnuť slovenské teritórium. Uvedomujeme si, že obchodné hranice pomaly miznú a vzájomné vplyvy budú čoraz výraznejšie.

Ako sa v tomto smere pozeráte na výskyt lacných výrobkov, ktoré k nám prichádzaj najmä od severných susedov?
SOAS spolupracuje len s renomovanými výrobcami, ktorí spĺňajú všetky náležitosti platnej legislatívy. Možno by sme prijatím lacných výrobkov teraz niečo získali, ale v budúcnosti by sme mohli o to viac stratiť. Snažíme sa byť bežcami na dlhé trate.

Názov: SOAS a.s.
Sídlo: Rudlovská cesta 53
974 01 Banská Bystrica
Právna forma: akciová spoločnosť

 

 

Pobočky na území Slovenska:
1. STAVIVÁ – Garaj, s. r. o.
OJ 01 – Banská Bystrica – Radvaň, Zvolenská cesta 31
OJ 02 – Bratislava, Stará Ivanská cesta 3
OJ 03 – Lučenec, Zvolenská cesta 34
OJ 04 – Rimavská Sobota, Ul. K. Mikszátha 79
OJ 05 – Žilina, Kamenná 14
OJ 06 – Žilina, Sasinkova 2
OJ 07 – Oravský Podzámok, Pod Kýčerou 128
OJ 08 – Liptovský Mikuláš, Kpt. Nálepku 14
OJ 09 – Traťovky, Zvolenská cesta 31
OJ 10 – Príbovce 188, okr. Martin
OJ 11 – Levice, Dostojevského 826
OJ 12 – Martin, Kuzmányho 5
OJ 13 – Topoľčany, Boženy Němcovej 4443
OJ 15 – Žiar nad Hronom, Ladomerská Vieska 278

2. DomSTAV, spol. s r. o
OJ – DomSTAV, spol s r. o. – Ružomberok, Bystrická cesta 64, 034 01 Ružomberok
OJ – DomSTAV, spol. s r.o. – Žilina, Košická cesta, 010 01 Žilina
OJ – DomSTAV, spol. s r.o. – Klubina, Klubina, 023 04 Klubina Čadca

3. STAVEBNINY ERBE
OJ – Stavebniny Erbe Michalovce
Štefánikova 88, sklad Močarianska 1, Michalvce
OJ – Keramika Erbe, Michalovce, Štefínikova 88
OJ – Stavebniny Erbe Trebišov, M. R. Štefánika 677
OJ – Stavebniny Erbe Košice, Južná trieda 66
OJ – Stavebniny Erbe Čerhov, Hlavná č. 241
OJ – Stavebniny Erbe Rožňava, Šafárikova 166/A

 

4. GOMBARČÍK, spol. s r.o.
OJ – Gombarčík, spol. s r. o. – Nováky, Šoltésovej 227

5. UHOĽNÉ SKLADY
OJ – Gombarčík – Uhoľné sklady, a. s., Teplárenská 4, 971 01 Prievidza

6. GARBIAR STAVEBNINY
OJ – Garbiar – Tvrdošín, Vojtaššákova ul.
OJ – Garbiar – Liesek, Ul. SNP 247
OJ – Garbiar – Trstená, oproti OVP
OJ – Garbiar – Námestovo, Priemyselná ul.
OJ – Garbiar – Habovka, pri PD č. 1

7. L & L TRADING, spol. s r. o.
OJ – L & L TRADING – Rozvojová
1. prevádzka, Rozvojová 2, Košice
OJ – L & L TRADING – Jazerná
2. prevádzka, Jazerná 3, Košice
L & L TRADING – obchodná kancelária: Jazerná 3, Košice

8. HIROPRO, s. r. o.
HIROPRO, s. r. o. – Poprad, teplická u. 3376
OJ – HIROPRO, s. r. o. – V. Lomnica, Popradská 504
OJ – HIROPRO, s. r. o. – Lip. Hrádok, partizánska 92

9. STAVIVÁ TRENČÍN, s. r. o.
OJ – STAVIVÁ TRENČÍN, s. r. o., Kasárenská 361

10. STAVOSPOL, spol. s r. o.
OJ STAVOSPOL, spol. s r. o. – Turzovka, Jašíkova 101

Stavebné materiály 02,03-2005

Dva roky SOAS-u

Image

Začiatkom októbra tohto roka oslavovala Slovenská obchodná aliancia stavebnín (SOAS a.s.) spolu so svojimi obchodnými partnermi druhé výročia založenia firmy. Na oslave sa okrem akcionárov a pracovníkov firmy SOAS zúčastnili predstavitelia výrobcov a dodávateľov stavebného materiálu, s ktorými aliancia spolupracuje, zástupcovia finančného sektora a médií.
Tento rok si SOAS za miesto stretnutia vybral historickú Banskú Štiavnicu a „z výšok sa premiestnil pod zem“. Na neoficiálnej časti bola aj prehliadka štôlne Glanzenberg, ktorá je situovaná pod centrom Banskej Štiavnice. SOAS-u sa darí napĺňať svoje ciele. Ako uviedol v príhovore generálny riaditeľ Ing. Ľuboslav Belko, „oproti vlaňajšiemu roku SOAS rozšíril počet svojich dodávateľov, ako aj počet predajných miest. V súčasnosti máme 60 dodávateľov a 36 predajných miest. Obrat narástol o viac ako 30%. Čo ostalo nezmenené, je striktné dodržiavanie platobnej disciplíny.“


Warning: opendir(includes/onas/sub/2005/Stavebné materiály 02,03-2005/) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory in /home/clients/soas.sk/soas.sk/onas.inc.php on line 86
Icopal News 2-2005

Spolupráca so spoločnosťou SOAS

Image

Slovenská obchodná aliancia stavebnín vznikla v októbri 2003. Bol jej zrod plánovaný dlhodobo alebo išlo o spontánny čin?
Myšlienka vytvoriť alianciu, ktorá by zjednodušila a zefektívnila všetky činnosti pri nákupe stavebných materiálov, sa plánovala niekoľko rokov. Predchádzalo jej množstvo konzultácií a rozhovorov o potrebe jej existencie. SOAS a.s. založili slovenské firmy, ktoré dlhodobo podnikajú v oblasti stavebného priemyslu. Táto skutočnosť výrazne pomohla pri etablovaní sa na slovenskom trhu.

Kedy sa začala spolupráca SOAS-u s Icopalom?
Icopal a. s. sa zaraďuje medzi prvých dodávateľov SOAS-u. Obidve strany začali od začiatku roku 2004 využívať výhody, ktoré ponúka aliancia.

Ako hodnotíte uplynulé obdobie? Ukázalo sa pôsobenie spoločnosti SOAS ako opodstatnené?
Uplynulé obdobie jednoznačne ukázalo opodstatnenosť pôsobenia aliancie na trhu. SOAS úspešne napreduje. Jej myšlienka, ako aj systém fungovania sú výhodné aj pre dodávateľov, aj pre predajné miesta. Navrhnutý systém komunikácie umožňuje dávať dodávateľom spätnú väzbu na jednotlivé aktivity, a tak pružne reagovať na požiadavky trhu v jednotlivých regiónoch Slovenska. Pozitívum platí aj pre servis, ktorý SOAS vykonáva pre svoje predajné miesta. Akcionári sa teraz venujú predaju a nákupný servis zabezpečuje SOAS.

Kam smeruje stratégia zefektívnenia vašej pôsobnosti?
Analýzy uplynulého obdobia zdôraznili potrebu združovania sa a SOAS je v súčasnosti pre svojich dodávateľov garantom úspešnej spolupráce. K lepšej propagácii nášho úsilia prispeje aj novovytvorené marketingové oddelenie. Spracúvanie marketingových analýz pomôže pri uplatňovaní nových foriem spolupráce s výrobcami a dodávateľmi.

Spolupracujete takmer so šesťdesiatimi stavebnými dodávateľmi. Plánujete túto sieť rozširovať?
Ďalšie rozširovanie dodávateľov sa plánuje v súlade s našimi marketingovými cieľmi. Na základe analýz sa vyberajú ďalší perspektívni dodávatelia, výrobky a obchodní partneri. Na každú komoditu máme väčšinou viacerých dodávateľov, aby sme nezostali bez výrobkov aj počas najväčšej sezóny.

Slovensko nedávno vstúpilo do Európskej únie. Cítite sa byť pripravení prekročiť obchodné hranice krajiny?
V súčasnosti zastrešujeme nákup pre 36 obchodných jednotiek zakladajúcich akcionárov. Samozrejme, rozširovaním predajných miest sa bude zväčšovať aj naša pôsobnosť. Ako to však vyplýva aj z nášho názvu, chceme obsiahnuť predovšetkým slovenské teritórium.

Icopal patrí k vašim najväčším dodávateľom. Ako vnímate vzájomnú spoluprácu?
S touto firmou máme priam vzorovú kooperáciu. Je totiž medzi nami dobrá komunikácia a okrem toho zástupcovia spoločnosti ochotne a pozorne „načúvajú spätnej väzbe“ trhu. Len tak sa dá pružne zareagovať na nové požiadavky a splniť spoločné ciele.
Záujem o priame informácie o práci SOAS-u prejavil aj top manažment firmy Icopal z Dánska. Na stretnutí v priestoroch SOAS-u v Banskej Bystrici sa prekonzultovali ďalšie možnosti vzájomnej spolupráce a vymenili skúsenosti s fungovaním aliancií vo svete. Okrem podpory predaja tradičným výrobkom Icopalu sa dohodlo aj uvedenie nových výrobkov na slovenský trh.

Ak by som to zhrnul, spolupráca s Icopalom je vzájomne veľmi plodná a má veľké možnosti ďalšieho rastu.
CMS - prihlásiť
Spoločnosť | Členovia spoločnosti | Predajné miesta | Dodávatelia | Kontakt | O nás
© AKCENT NOVA s.r.o. 2008  IS Optivus