Aká by mala byť hrúbka poteru na podlahové kúrenie

Pri otázke vykurovania dnes mnohí ľudia volia práve podlahové kúrenie. Je populárne najmä vďaka svojej efektivite a množstvu výhod. Teplo sa na podlahe rozloží rovnomerne, nevysušuje vzduch a na pohľad ho vôbec nie je vidieť. Minimálna hrúbka poteru na podlahové kúrenie závisí od potrubia podlahového vykurovania. Pre každú poterovú zmes sú odporúčané iné hrúbky poterovej vrstvy od 20-50 mm. Dbajte na to, aby hrúbka poteru nad podlahovým vykurovaním nebola príliš veľká, pretože môže spôsobiť fázové posuny a horšie tepelnovodivé vlastnosti podlahy.
Výber poterového materiálu
Poter na podlahové kúrenie musíte voliť s rozvahou. Odporúčame vybrať poter s čo najnižšími izolačnými vlastnosťami. Čím nižší tepelný odpor podlahy, tým účelnejšie podlahové kúrenie. Zásadné kritérium je aj dostatočná tepelná vodivosť. Keď sa budete pri výbere poteru držať týchto pravidiel znížite svoje náklady a efektívne využijete inštalované podlahové kúrenie.
Betónový poter
Betónový poter, tiež nazývaný cementový poter, je typ tekutého poteru, ktorým sa zaleje podlahové vykurovanie mazaninou s vyššou tepelnou vodivosťou. Vyššia tepelná vodivosť tak dokonale podporí rovnomerné rozmiestnenie tepla po podlahe. Je to ľahko dostupný a pomerne lacný materiál na krytie podláh. Môžete ho využiť ako v interiéri, tak aj v exteriéri.
Nevýhoda cementového poteru spočíva práve v jeho hrúbke. Tradičný betónový poter je pevný a najhrubší zo všetkých typov poterov. Po nanesení je nerovný a je nutné ho vyrovnať brúsením alebo dodatočným nanesením samonivelizačnej stierky . Minimálna hrúbka cementového poteru je 4,5 cm. Odporúčaná hrúbka cementového poteru je 7 cm. Jeho doba schnutia je preto dlhšia, až okolo 5 týždňov. Po 24 hodinách od použitia je možné po ňom prejsť. Pri vysychaní poteru prichádza k tvoreniu trhlín, preto sa musí udržiavať neustále vlhký. Dôvodom je nerovnomerné vyschýnanie, kde sa horné vrstvy poteru zmršťujú pričom spodné ostávajú vlhké. Povrch preto musí byť vlhčený po dobu 4-7 dní . Ak nám poter pekne zaschne, podlahová krytina sa naň môže ukladať už po mesiaci.
V predajných miestach členov SOAS nájdete široký sortiment stavebného materiálu. Pri rekonštrukcii interiéru vám poslúži náš SOAS betónový poter, ktorý tvorí podkladovú vrstvu pre konečnú povrchovú úpravu podláh a slúži ako vyrovnávacia vrstva v suchom i vlhkom neagresívnom prostredí. (https://www.soas.sk/soas-poter/)
Anhydritový poter
Poter, ktorý na podlahovom kúrení funguje najlepšie je liaty anhydritový. Je veľmi obľúbený najmä vďaka samonivelačnej funkcii, ktorá vytvorí rovný povrch priamo po nanesení. Narozdiel od betónového poteru nie je potrebné použiť samonivelizačnú stierku.
Jedinou nevýhodou je cena, pretože je vyššia v porovnaní s inými potermi. Tento typ liateho poteru si vyžaduje nižšiu vrstvu. Minimálna hrúbka poteru je 3,5 cm. Odporúčaná hrúbka poteru je 5,5 cm. Prestup tepla z kúrenia je rýchly.
Anhydrid schne cca 3 – 6 týždňov. Doba schnutia záleží od hrúbky poteru, teplotných podmienok a intenzity vetrania. Prejsť sa po ňom môžete už po 2 dňoch. Anhydridový poter môžete použiť do obytných priestorov a administratívnych budov. Nie je vhodný do vlhkých priestorov ako sú kúpeľne, práčovne alebo kúpaliská.
Nákup materiálu
Pred nákupom materiálu potrebujete vedieť hrúbku poteru a celkovú podlahovú plochu. Na základe týchto faktorov si viete ľahko vypočítať, aké množstvo materiálu budete na realizáciu potrebovať.
Pri nakupovaní materiálu je dôležité myslieť dopredu. Vždy pre istotu kúpte o niečo viac a ušetrite si prípadné starosti v prípade, že spotreba materiálu bude predsa len o niečo väčšia. Potrebné množstvo zmesi si viete vypočítať na základe informácií o spotrebe od výrobcu. Pokiaľ ste sa rozhodli pre betónový poter, nezabudnite na zmes na vyrovnávanie podláh – samonivelizačnú stierku, kde sa pred aplikáciou musí povrch ošetriť odporúčaným penetračným náterom od výrobcu.
Začali ste prerábať a potrebujete poradiť, kde zohnať potrebný materiál? Zakúpiť ho môžete až v 80 predajných miestach Slovenskej obchodnej aliancie stavebnín, ktorá pokrýva všetky regióny Slovenska.