Ako na stavbu pivnice
Dnes sa väčšina nových domov stavia bez pivnice z dôvodu ekonomických úspor, avšak okrem ďaľších priestorov, získate aj netradičný architektonický prvok, ktorý sa môže stať dominantou vášho domu a okolia. Stavba pivnice stojí značné množstvo peňazí, pretože sa nezaobíde bez rozsiahlych výkopových prác. Dôležitá je aj kvalitná hydroizolácia, keďže spodná voda vie spôsobiť mnohé problémy. Takisto nezabudnite vyriešiť vstup do týchto priestorov. Aké veľké majú byť dvere? Aká vysoká má byť samotná pivnica? Rovnako pouvažujte nad tým, na čo bude pivnica slúžiť. Dnes už napríklad nie je zvykom pestovať si vlastnú úrodu vo veľkom množstve, a preto nemusí byť výsostne len skladovacím priestorom. Ak však pivnicu chcete, nič vám nebráni v tom ju mať a je úplne jedno, ako ju budete využívať. Zvážiť môžete aj pivnicu mimo domu. Ide o zaujímavé riešenie, hlavne v prípade, ak už váš dom stojí a rozhodnete sa pivnicu pristavať. Nie každá pivnica teda musí byť pod domom. A nie každý dom musí byť podpivničený. Ak máte napríklad svahovitú záhradu, zvážte stavbu pivnice do svahu a ak je váš pozemok rovinatý, môžete ju kopať do hĺbky. Klasická pivnica v zemi tak môže mať mnoho alternatív. Možností je veľmi veľa a my vás nimi v nasledujúcom texte prevedieme.
Ako využijem pivnicu?
Kedysi pivnica plnila účel hlavne skladovacieho priestoru. Cez zimu v nej ľudia skladovali zásoby ovocia a zeleniny. Zemiaky v nej museli vydržať v konzumnom stave v podstate až do jari. Naprieč Slovenskom sa preslávili aj vínne pivnice, ktoré sú dnes dokonca určitou atrakciou. Klenbová pivnica je vyhľadávaným priestorom na netradičnú ochutnávku vín.
Pivnicu však môžete využiť aj inak. Čo tak priestor pre pánov? Stolný futbal, šípky, biliard… Miesto ako stvorené na pánsku jazdu. Vkusne zariadená s pohodlným sedením však môže učariť aj dámam. Stačí ju zariadiť príjemným nábytkom a napríklad veľkou knižnicou. Stane sa oázou pokoja každej ženy. Rovnako ju môžete premeniť na súkromné kino, pracovňu, dielňu či umelecký ateliér.
Niekedy sa ľudia nevedia rozhodnúť, či pivnicu chcú alebo nie. Každý, kto ju však aspoň raz mal, vie o tom, aké sú jej prednosti. Športovci v nej môžu skladovať športové náčinie, domáci majstri zas náradie. Aj mamičky nájdu pivnici úlohu. Skladujú tu napríklad oblečenie, z ktorých už jedno dieťa vyrástlo a druhé ešte do nich nedorástlo.
Pivnica vo svahu alebo pivnica v zemi
V dnešnej dome, mysliac na budúcnosť, často staviame bungalovy, aby sme sa vyhli chodeniu po schodoch. Nevýhodou však môže byť absencia pivničných priestorov. Nie každý si zvoli podpivničený bungalov. Hlavným faktorom zamietnutia pivnice pri výstavbe bungalovu je zvýšená cena. V závislosti od veľkosti pivnice sa môže cena podpivničeného bungalovu zvýšiť aj o polovicu.
Nič však nie je stratené, ak si po čase poviete, že pivnicu jednoducho chcete a potrebujete. Pokojne ju postavte napríklad vo svahu alebo v zemi. Záleží od toho, aký pozemok váš dom obkolesuje. Prekážkou nie je ani rovina či svah. Poradíme vám, ako na to, a to v oboch prípadoch.
V prvom rade však nezabudnite na to, že pivnica je stavba ako každá iná a vzťahuje sa na ňu preto aj stavebný zákon. Potrebujete projekt a dajte si na ňom naozaj záležať. Celú stavbu však môžete zveriť aj do rúk odborníkov a nechať si vystavať pivnicu na kľúč.
Čo sa týka umiestnenia pivnice, môžete ju vybudovať v podstate kdekoľvek. Ideálne je postaviť pivnicu do svahu. Zjednodušuje to výkopové práce. Takto umiestnená pivnica môže aj skvelo vyzerať a architektonicky dopĺňať celý priestor okolo domu. Svahovitý terén je v tomto prípade teda obrovskou výhodou.
Aj na rovine však môžete vykopať pivnicu. Najlepšie je ju umiestniť k severnej časti domu. To jej počas dňa poskytne tieň. Veľmi dobre však zvážte, kde začnete výkopové práce. V blízkosti by nemali byť žiadne korene stromov. Tie majú obrovskú silu a o pár rokov by mohli narobiť veľké škody. Vhodné je hlavne piesočné podložie a pozor treba dať na spodnú vodu. Ak postavíte pivnicu pod úroveň spodnej vody, máte problém.
Pivnica pod domom
Pivnica pod domom je oveľa viac ako len skladisko alebo miesto na odkladanie starých vecí. Vedeli ste napríklad o tom, že prispieva aj k lepšej izolácii prízemia alebo že pivničné priestory zvyšujú atraktivitu nehnuteľnosti na realitnom trhu? Za podpivničený dom si jednoducho môžete pýtať viac.
Rozhodnutie o tom, či postaviť dom s pivnicou alebo bez, či aspoň čiastočne podpivničený, závisí predovšetkým od kvality zeminy, hĺbky spodnej vody, priepustnosti pôdy a podobne. To všetko sa odrazí aj v rozpočte.
Hydroizolácia pivnice
Každá pivnica musí byť kvalitne chránená pred vlhkosťou a akoukoľvek vodou. Nočnou morou každej pivnice je voda, preto je dôležité mať kvalitnú hydroizoláciu, Povrchová, fasádna, priesaková, nahromadená či podzemná. Pivnicu preto musíte odborne zaizolovať, pretože voda si vždy nájde cestu. Prechádza cez murivo a betón až do vášho domu a pácha veľa škôd. To kvôli nej sa vám na stenách tvoria plesne, opadáva omietka a poškodzuje sa murivo. A to nehovoríme ešte o zdravotných následkoch, ako sú alergie, astma a iné ochorenia.
Najčastejšou príčinou mokrej pivnice je vysoká hladina podzemnej vody. Základy a steny pivnice však namáha aj obyčajná zrážková voda. Často býva problém najmä v tom, že chýba hydroizolácia, nebola urobená správne alebo je poškodená. Následkom je prenikanie vody do vnútorných priestorov pivnice. Voda prenikajúca dovnútra môže obsahovať aj mnohé škodlivé látky.
Ak je hydroizolácia poškodená, do priestorov pivnice sa môže dostávať aj zemná vlhkosť, spodná voda a často je to voda tlaková. Určiť stupeň zaťaženia spodnou vodou je nevyhnutný faktor pri výbere správnej hydroizolácie. Pri vysokej hladine podzemných vôd alebo pri hromadení vôd priesakových je potrebná veľmi kvalitná hydroizolácia a plošná drenáž.
Postup pri stavbe pivnice
Začnite, ako aj pri iných stavbách, vypracovaním projektu. Všetko o projektovej dokumentácii sa dozviete TU. Až keď máte projekt vypracovaný a posuniete ho aj príslušným orgánom na schválenie, môžete začať kopať.
Rozmyslite si však poriadne, kde bude pivnica umiestnená. Berte do úvahy situovanie domu na pozemku. Chceme, aby stavba poskytovala pivnici dodatočný tieň. Ešte dôležitejšie je však zistiť úroveň spodnej vody, aby ste vedeli, do akej hĺbky môžete kopať. Pri stavbe pivnice musíte teda vziať do úvahy jej umiestnenie a poznať stav podložia. Blízkosť vodného toku a s ním spojený zvýšený výskyt spodnej vody môže napáchať veľa škody. Najlepšie na stavbu pivnice je nepodmáčané miesto situované v mierne svahovitom teréne, ale nie je problém pivnicu postaviť aj na rovine.
Každá stavba však musí stáť na pevných základoch a ani pivnica nie je výnimkou. Akonáhle vykopete priestor, kde bude pivnica stáť, je potrebné vyhĺbiť obvodové základové pásy a vyliať ich betónom. Viac o základovej doske si prečítate v našom článku Ako na základy domu. Než začnete s obvodovými múrmi, musíte ešte izolovať murivo od základov, napríklad pomocou asfaltových pásov. Ako izolácia sa používajú aj plastové hydroizolačné fólie, vodotesný betón alebo kryštalická hydroizolácia.
V pivnici je dôležitá cirkulácia vzduchu. Myslite preto na dobré odvetranie pomocou vetracej mriežky a šachty v strope.
Pivnicu môžete postaviť aj svojpomocne, avšak aj keď sa to nezdá, ide o dosť náročnú stavbu. Odporúčame preto dôkladne sa poradiť s odborníkom, prípadne mu celú stavbu prenechajte. Neváhajte a oslovte našich partnerov kde nájdete všetko potrebné pre realizáciu pivnice. https://www.soas.sk/clenovia-spolocnosti/