Pri samotnej stavbe domu, alebo aj pri množstve projektov okolo vášho domu sa práci s betónom určite nevyhnete. Betón sa ako stavebný materiál používa už stáročia, vďaka svojim pozitívnym vlastnostiam akými sú hlavne vysoká pevnosť, trvanlivosť, jednoduchá manipulácia či tvarovanie do akejkoľvek formy. Betón je základom každej poriadnej stavby, preto sa používa napr. na vypĺňanie základových pásov. Rozdielom medzi jednotlivými základovými konštrukciami sme sa venovali v článku ako na základy domu. Existuje viacero druhov betónu a každý z nich sa používa na rôzne betonárske práce. V dnešnom článku si priblížime vlastnosti suchého betónu a jeho správne namiešanie.

Čo je to suchý betón?

Ako ste už vyčítali aj zo samotného názvu, suchý betón neobsahuje pridanú vodu. Je v ňom obsiahnutá len vlhkosť z kameniva. Ide o zmes z cementu, pieskovej hmoty so zrnitosťou od 0 do 4 mm a prísad, ktoré zlepšujú jeho pružnosť a životnosť. V stavebninách ho môžete nájsť aj pod označením vrecovaný betón, pretože sa kupuje v papierových vreciach s hmotnosťou 25 kg, čo zaručuje jeho praktickú manipuláciu. V našej ponuke nájdete niekoľko dodávateľov rôznych druhov suchých zmesí.

Na čo slúži suchý betón?

Rýchloschnúce vlastnosti suchého betónu sú jedným z dôvodov, prečo sa používa hlavne na bežné, drobné betonárske práce, napr. na základy drobných stavieb, podkladové, oporné konštrukcie, stĺpy, stropné dosky, rošty, balkónové dosky, obrubníky, terasy, schody a dokonca aj v záhradách na hojdačky, záhradné lampy a pod. Používa sa teda predovšetkým tam, kde sa počíta s tým, že si betónová zmes “berie” vlhkosť zo zeme a neočakávajú sa vysoké nároky na únosnosť a pevnosť.

Proces miešania suchého betónu

Na efektívne namiešanie suchého betónu použite miešačku s nízkymi otáčkami, alebo elektronické miešadlo. Miešanie musí byť rytmické a rovnomerné. Ďalej potrebujete už len pitnú alebo úžitkovú vodu. Voda však nesmie obsahovať nečistoty, pretože inak by mohla skomplikovať prácu s betónom. Ručné miešanie sa neodporúča, pretože je zbytočne náročné.

Vodu v množstve podľa návodu nalejeme ako prvú do nádoby alebo miešačky, a potom pridáme suchú betónovú zmes. Suchú zmes nasypte v smere vetra, aby ste predišli vdychovaniu prachu. 25kg balenie sa mieša približne s 3l vody, ale pre istotu si vždy skontrolujte informácie uvedené na obale. Suchý betón miešajte až pokiaľ nevznikne homogénna betónová zmes. Hotová zmes by mala byť po zatlačení gumená a ľahko tvarovateľná ako taká plastelína. Ak preteká pomedzi prsty, obsahuje príliš veľa vody.

V prípade, že potrebujete zabetónovať ťažko dostupné miesto, ste mimo dosahu zdroja elektrického prúdu alebo nemáte nádobu na miešania, môžete použiť suchý betón bez miešania. Na miesto nasypte suchý betón a zalejeme potrebným množstvom vody.

Ako dlho schne suchý betón?

Oproti klasickému betónu schne suchý betón oveľa rýchlejšie, preto by ste mali konať rýchlo. Zmes začína tuhnúť už po 10 minútach. Konštrukcie zo suchého betónu sú vysoko zaťažiteľné po 1 hodine a plne zaťažiteľné už po 48 hodinách po spracovaní.

Na miešanie a ukladanie betónu využite 15 a 25 °C teploty, kedy je dostatočne vysoká vlhkosť vzduchu. Pri vyšších teplotách suchý betón tvrdne oveľa rýchlejšie, pretože dochádza k rýchlemu odparovaniu vody z povrchu. Aby ste odparovaniu vody zabránili, môžete betón prekryť PE fóliou. Miešanie vrecovaného betónu sa pri teplotách pod 5 °C tiež neodporúča, pretože proces tvrdnutia sa v tomto prípade zastaví a môže dôjsť k znehodnoteniu materiálu.

Koľko stojí suchý betón?

Faktor, ktorý môžeme považovať za nevýhodu suchého betónu je jeho cena. Suchý betón je v porovnaní s čerstvým betónom z betonárky drahší. Cena sa pohybuje od 3-5€ za 25 kg balenie.

Materiály, ktoré potrebujete na stavbu vášho vysnívaného domu si môžete zakúpiť v 80 predajných miestach aliancie SOAS, najväčšieho distribútora stavebného materiálu na Slovensku.

Ako namiešať suchý betón svojpomocne

Miešanie betónu nie je zložité. V prípade, že potrebujete iba malé množstvo betónu, nie je nutné použiť na miešanie betónu miešačku. Okrem miešačky na miešanie betónu potrebujete základné náradie, ako je oceľová lopata, murárska lyžica a fúrik.
Dosiahnutie správneho pomerného zloženia je kľúčovým predpokladom pre vytvorenie kvalitného betónu so želanými vlastnosťami. Základné pravidlo pre domácich majstrov je:
1 diel cementu, 2 diely piesku, 3 diely štrku prípadne 1 diel cementu 3 diely piesku a 4 diely štrku. Odborníci odporúčajú na štyridsať kilogramov cementu použiť 33 litrov vody. Pozor pri použití vody, nadmerné množstvo znižuje pevnosť betónu.
Pri miešaní betónu začneme vodou, následne pridajte štrk a celý diel cementu. Všetky ingrediencie dôkladne premiešame. Betón sa v miešačke mieša okolo 10 minút, v improvizovaných podmienkach sa čas môže predĺžiť. Vodu a štrk treba pridávať, kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu.

Rady a tipy

Máme pre vás ešte niekoľko rád, ktoré by vám mohli pomôcť pri manipulácií so suchým betónom.

  • nezabúdajte na ochranné pomôcky ako sú rukavice, či ochranné okuliare
  • namiešanú zmes suchého betónu okamžite spotrebujte
  • použité náradie očistite čo najskôr aby nedošlo k zaschnutiu betónu
  • aby ste predišli k popraskaniu betónu, ochladzujte ho kropením vodou
  • pozor na počasie, nepracujte s betónom v daždi, silnom vetre, mraze, či horúcom počasí, kedy betón veľmi rýchlo schne. Ideálna teplota je v rozmedzí 15-25 °.