Odborníci odhadujú, že 3 zo 4 obyvateľov veľkých miest trpia určitým stupňom straty sluchu v dôsledku vystavenia zvukom s vysokou intenzitou. Dokonca podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je hlukové znečistenie jednou z najväčších environmentálnych hrozieb súčasnosti. S hlukom sa stretávame denne, či už je to zvuk z externého prostredia (premávka, lietadlá, stavebné stroje). Avšak hluku sme vystavený aj v interiéroch (elektrické spotrebiče, hluční susedia, atď.), prípadne zvuk hlasu pri rozhovore, môže negatívne vplývať na náš spánok, zvyšovať stres, spôsobovať zhoršenú koncentráciu a spolupodieľať sa na vzniku viacerých zdravotných problémov. Preto je dôležité, a to predovšetkým v noci, zabezpečiť tiché prostredie. Len tak sa budete môcť tešiť z kvalitného a pokojného spánku. Viac o možnostiach ako znížiť hladinu hluku v domácnostiach sa dozviete v našom článku.

Akustická izolácia

V prípade, že si denne pre seba vyhradíte chvíľku ticha, podľa odborníkov vám to môže pomôcť s poruchami spánku, úzkosti, prípadne minimalizujete účinok stresu na váš organizmus. Doprajte sebe a svojim najbližším luxus v podobe kvalitného spánku v tichom prostredí. Zvážte akustickú izoláciu vašej domácnosti. Akustická izolácia znižuje úroveň hluku v priestore a eliminuje odrazy zvuku. Hlavnou výhodou akustickej izolácie je, že zabezpečí tiché a pokojné prostredie pre spánok, ale aj prácu, zlepší akustiku v miestnosti a zníži vplyv hluku na zdravie.
V prípade akustiky v stavebníctve hovoríme o dvoch základných formách akustického riešenia priestorov:

  • Zvuková izolácia – jedná sa o elimináciu externých zdrojov zvuku ako napríklad zvuky z ulice, prípadne od susedov.
  • Zvuková pohltivosť/absorpcia – ide o riešenie pre zlepšenie akustiky v interiéroch vzhľadom na šírenie zvuku a odhlučnenie.

Odhlučnenie steny, stropu alebo podlahy

Odhlučnenie steny, stropu a podlahy predstavujú komplexné riešenie zvukovej izolácie. Ak si želáte odhlučniť stenu zavesenie koberca na stenu veľmi nepomôže, rovnako ako umiestnenie nábytku. Najčastejšie voleným variantom je stavba sadrokartónovej priečky cca 4 do10 cm od stien a vyplnenie vzniknutého priestoru minerálnou vatou.
Ak bývate v panelovom dome a nechcete riešiť hluk od susedov nad vami, kročajová izolácia je nutnosť. Viac o kročajovej izolácií si povieme ďalej v článku. V prípade, že váš sused, bývajúci nad vami, odmieta investovať do zvukovej izolácie podlahy, je možné vyriešiť problém odhlučnením stropu. Minerálna izolácia v tomto prípade nemusí byť dostatočná. Odporúčame siahnuť po modrej akustickej doske od spoločnosti Rigips alebo Diamant alebo Silentboard od spoločnosti Kanuf.

Materiály pre akustickú izoláciu

Existujú rôzne typy akustickej izolácie podľa použitia materiálov. Jedným z najbežnejších materiálov používaných na akustickú izoláciu sú akustické dosky. Môžu sa nalepiť priamo na stenu alebo strop s využitím špeciálneho lepidla. Takúto montáž zvládne aj laik. Na výber sú však aj rôzne dizajnové riešenia. Vybrať si môžete z textilných či drevených panelov.
Na šírenie zvuku medzi dvoma miestnosťami alebo medzi vnútorným a vonkajším prostredím budov môžete použiť sadrokartónové dosky. Hlavne pri rekonštrukciách myslite na to, že zvuková izolácia je pri konštrukciách priečok zo sadrokartónových dosiek oveľa lepšia v porovnaní so štandardnými stenami s rovnakou hrúbkou. Ak by ste chceli dosiahnuť rovnaké akustické hodnoty so štandardnou stenou, museli by ste priečku zdvojnásobiť. Priečka zo sadrokartónu je oveľa efektívnejšia.
Existujú však aj špeciálne konštrukcie, ktoré sa na akustickú izoláciu používajú. Sú to rôzne závesné steny, stojace akustické panely, či stropné akustické panely. Tieto inštalácie môžu byť použité v rôznych typoch priestorov a na rôzne účely. Môžu minimalizovať hluk v obytných priestoroch, ale aj zabezpečiť tiché a produktívne pracovné prostredie.

Kročajová izolácia podláh

Kročajová izolácia podláh je technika, ktorú používame na minimalizovanie prenosu zvuku cez podlahu. Spočíva v umiestnení izolačného materiálu pod podlahou. Pomáha redukovať hluk v obytných, ale aj v komerčných priestoroch. Hlavnou výhodou kročajovej izolácie, okrem minimalizácie hluku, je aj zlepšenie akustiky v danej miestnosti. Je vhodné ju používať nielen v obytných priestoroch, ale aj v kanceláriách, školách či v nemocniciach. Používa sa v nových stavbách, ale je tiež výhodná, ak rekonštruujete.
Existuje množstvo materiálov, ktoré sa používajú na jej realizáciu. Môžeme spomenúť vláknité dosky, korkové dosky, penové podložky a mnohé iné, napríklad izolačné dosky z kamennej vlny ISOVER T-P od spoločnosti  ISOVER. Používajú sa na izoláciu ľahkých aj ťažkých plávajúcich podláh.

Jednoduchý postup pri zvukovej izolácií steny

Odhlučniť stenu nie je také ťažké, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Jednoduchý spôsob zahŕňa vyplnenie prasklín a medzier, pridanie izolačného materiálu, inštaláciu, dvojitej steny a použitie tapety s izolačnými vlastnosťami. V prvom rade je dôležité zistiť odkiaľ prichádza hluk. Môže ísť o hluk z vonku, ale aj z okolitých budov. Problémom môže byť aj hluk susedov. Jedným z hlavných dôvodov prenikania tohto zvuku cez stenu sú praskliny a medzery. Preto je dôležité ich vyplniť tesniacim materiálom. Použite akrylovú tesniacu hmotu alebo expandujúcu penu. Pridajte izolačný materiál. Umiestnite ho na vnútornú stranu steny. Môže to byť napríklad minerálna vlna, sklená vlna alebo korková izolácia. Ak chcete zvýšiť účinnosť izolácie, zvážte inštaláciu dvojitej steny. Umiestnite ďalšiu stenu s izolačným materiálom medzi pôvodnú stenu a novú stenu. Tento krok môže byť síce nákladný a náročný na inštaláciu, ale môže poskytnúť vysokú úroveň izolácie. Napokon použite tapetu s izolačnými vlastnosťami. Tento typ tapety môže pomôcť minimalizovať prenikanie zvuku cez stenu a zlepší akustické vlastnosti v miestnosti.

Použitie akustickej peny

Akustická pena je materiál, ktorý sa používa na redukciu alebo kontrolu zvuku v rôznych miestnostiach. Väčšinou je vyrobená z polyuretánovej alebo melamínovej peny a existuje v rôznych veľkostiach, hrúbkach a tvaroch. Akustická pena sa často využíva v hudobných a nahrávacích štúdiách, ale i v koncertných sálach, pretože pomáha minimalizovať ozvenu a zlepšuje tak kvalitu zvuku. Okrem toho ju môžeme využiť aj v obytných miestnostiach a kanceláriách, pretože pomáha znížiť prenikanie zvuku medzi miestnosťami a kontroluje ozvenu.
Akustická pena je v súčasnosti veľmi účinným materiálom na kontrolu zvuku. Existuje množstvo typov akustickej peny a každá má svoje typické vlastnosti a tým aj výhody. Polyuretánová pena je veľmi populárna. Má totiž aj vynikajúce vlastnosti tepelnej izolácie. Melamínová pena je ďalším materiálom, ktorý sa používa na akustickú izoláciu. Takisto dokáže absorbovať zvuk a eliminovať ozvenu v miestnosti. Pri výbere akustickej peny je dôležité zvážiť veľkosť a tvar miestnosti, kde ju chcete použiť, pretože rôzne tvary a hrúbky peny môžu mať rôzny účinok na kontrolu zvukov. V niektorých prípadoch je dokonca vhodná kombinácia oboch. Tiež je dôležité, aby bola akustická pena správne nainštalovaná. Môžete sa o to pokúsiť sami, alebo sa obrátiť na odborníkov. Myslite však na to, že ak nebude nainštalovaná správne, nebude ani plniť svoju funkciu.

Rady a tipy

Hluk môže spúšťať úzkosť, vyvolávať depresie alebo byť spolupáchateľ pri srdcovo-cievnych chorobách. Preto je potrebné vytvoriť také prostredie, aby ste sa škodlivému hluku vyhli.
Pri akustickej izolácii je dôležité dávať pozor na niektoré veci, aby sa dosiahlo čo najlepších výsledkov. Je dôležité určiť, aký je cieľ akustickej izolácie. Chcete minimalizovať ozvenu v miestnosti alebo zabrániť prenikaniu zvuku medzi miestnosťami? Podľa toho totiž vyberáme materiály. Vyberte si tie, ktoré sú najvhodnejšie pre vaše potreby.  Správny výber umiestnenie materiálov je kľúčový. Ak používate zvukové bariéry alebo izolačné materiály, uistite sa, že sú umiestnené tam, kde naozaj majú byť. Ak ste si nie istý alebo sa nevyznáte v problematike akustickej izolácie, neváhajte sa poradiť s odborníkom. Ten vám pomôže zvoliť správne materiály a techniky, ktoré budú najefektívnejšie pre vašu situáciu.
Existuje však ešte niekoľko jednoduchých spôsobov, ako môžete zlepšiť akustickú izoláciu v miestnosti bez nutnosti rekonštrukcie alebo stavebných úprav.
Vedeli ste napríklad, že absorbovať zvuk a minimalizovať ozvenu môžete napríklad aj knižnicou plnou kníh? Využiť môžete aj rastliny, pretože tie, ktoré majú husté listy, dokážu vstrebávať zvukové vlny a zbavíte sa tak nepríjemnej ozveny. Do miestnosti môžete pridať textílie, napríklad závesy alebo koberec, ktoré dokážu pohlcovať hluk a minimalizovať ozvenu. Využite aj nábytok. Poličky a skrine dokážu pôsobiť ako zvukové bariéry a eliminujú prenikanie zvuku z jednej miestnosti do druhej. Odporúčame aj závesy alebo závesné panely na steny. Tie dokážu výrazne zlepšiť akustickú izoláciu a sú zároveň aj krásnym módnym doplnkom. Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zlepšiť akustiku v miestnosti však ostávajú akustické panely. Dokážu pohlcovať ozvenu a zvukové vlny.
Sú to naozaj jednoduché riešenia, ktoré môžu výrazne pomôcť zlepšiť akustickú izoláciu v miestnosti a zabezpečia vám tak väčší komfort a kvalitu života.