5 užitočných tipov pre zateplenie vášho domu

Zateplenie domu má dôležitú úlohu pre zabezpečenie príjemného a zdravšieho bývania. A nejde tu len o úsporu financií za kúrenie. Zateplenie chráni vaše murivo a predlžuje jeho životnosť. Zateplením domu sa zvyšuje tepelná pohoda, stabilizuje sa vlhkosť vzduchu v interiéri, znižuje riziko vzniku plesní a zároveň zateplenie zabezpečuje ochranu aj pred letným prehrievaním. Ak uvažujete o zateplení, prečítajte si niekoľko užitočných tipov.

Zdroj: Pixabay

1. Zateplenie, ktoré dýcha?

Toto spojenie sa stalo veľmi obľúbeným v rôznych diskusných fórach. Ide o veľmi zjednodušené pomenovanie fyzikálnych vlastností zateplenia, konkrétne paropriepustnosti.  Konštrukcia so zateplením sa ale vždy musí posudzovať komplexne. Skladba má byť navrhnutá tak, aby konštrukcia bola difúzne otvorená smerom do exteriéru a aby nedochádzalo k vzniku kondenzácie v konštrukcii. Zateplenie, ktoré vyhovuje napríklad na podklad z betónu, nemusí vyhovovať na podklad z vysoko tepelnoizolačnej tehly.

Mnohokrát sa nesprávne narába aj s fyzikálnou veličinou „µ“ (čítaj mi) – faktor difúzneho odporu. Ale toto číslo samo o sebe ešte nemusí nič znamenať. Ako príklad si zoberme minerálnu vlnu s faktorom difúzneho odporu 3 a fasádnu silikónovú omietku, ktorá má danú hodnotu napr. 40. Na prvý pohľad by laik povedal, že minerálna vlna je paropriepustná a silikónová omietka nie. Ale paropriepustnosť materiálu závisí aj od jeho hrúbky. Preto je lepšie porovnávať ekvivalentnú difúznu hrúbku materiálov (sd), ktorý si vypočítame tak, že vynásobíme faktor difúzneho odporu µ hrúbkou materiálu v metroch. Takže ekvivalentná difúzna hrúbka 20 cm minerálnej vlny bude 0,6 a 1,5 mm silikónovej omietky len 0,06.

Nenechajte sa zbytočne zatiahnuť do nekonečných diskusií o dýchaní alebo nedýchaní zateplenia. Radšej si nechajte poradiť od odborníkov. Pri novostavbe riešenie zateplenia domu máte určené v projekte, prípadne sa viete poradiť so svojim projektantom alebo architektom. Pri rekonštrukciách je situácia iná, nakoľko málokedy si zákazník nechá vypracovať projekt. Ale aj v tomto prípade si viete poradiť. Oslovte renomovaných výrobcov zateplenia a nechajte si vypracovať orientačný tepelnotechnický výpočet. Výrobcovia túto službu často ponúkajú grátis a vy získate odporúčané riešenie a návrh hrúbky izolantu podľa normy a šité na mieru pre vašu stavbu a lokalitu.

2. Aké lepidlo použiť

Nie vždy je užitočné ísť po najnižšej cene. Alebo ako povedal Henry Ford: „Nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci“. Dajte si tú námahu a naštudujte si technický list a popis konkrétneho lepidla na zateplenie. Výrobcovia ponúkajú pestrý sortiment, ale nie každý produkt je vhodný na akékoľvek použitie. Nenechajte sa ani odbiť vetou: „Veď my to tak stále robíme.“. Ide predsa o váš dom a zateplenie je investícia na dlhé roky.

Pokiaľ pri bielom polystyréne alebo minerálnej vlne máte širší výber lepiacich mált, na soklové izolačné dosky XPS či šedé izolanty si lepidlo radšej overte. Tieto izolanty si kvôli svojim vlastnostiam vyžadujú lepidlá s vyššou prídržnosťou. Ak sa realizácia zateplenia predlžuje a hrozí príchod zimy, poobzerajte sa po špeciálnych lepiacich stierkach s rýchlym tuhnutím. Takisto potrebujete špeciálne lepidlá na podlad z OSB dosiek alebo izoláciou IPA.

Zdroj: Baumit

3. Penetračný náter áno, ale nie všade

Penetračný náter splní účel, ak je použitý na to, na čo je určený. Pod fasádne omietky používajte na to určené penetrácie. Zväčša obsahujú aj plnivo, ktoré napomáha lepšej prídržnosti omietky k podkladu.Určite nepenetrujte plochy, na ktoré budete lepiť fasádny obklad. Ide o veľmi častú chybu a zákazník sa potom nestačí čudovať, ako mu obklad opadáva z fasády. Lepidlo pod obklad stačí nanášať priamo na vystierkovanú suchú fasádu.

Zdroj: Baumit

4.  Podbitie z OSB dosiek

Neurobte tú chybu aj vy. Nanášanie fasádnej omietky alebo lepiacej stierky priamo na OSB dosky nie je správne riešenie, ani keď podklad napenetrujete. OSB dosky neustále „pracujú“ a natiahnutá fasádna omietka alebo stierka časom popraská a odpadne. Urobte to radšej raz a poriadne. Na OSB dosky aplikujte vhodný nosič omietky a to tepelný izolant, ktorý dokáže pnutia v OSB doske absorbovať. Izolant nalepte špeciálnym cementovým alebo disperzným lepidlom a ukotvite skrutkovacími kotvami do dreva. Na prestierkované izolačné dosky môžete nakoniec naniesť penetračný náter a fasádnu omietku.

5.  Tmavá fasáda

Uvažujete o tmavom odtieni na fasádu? Nové technológie umožňujú bezpečné použitie tmavých odtieňov už aj na zateplenú fasádu. Len svoje rozhodnutie nenechajte na poslednú chvíľu. Pre príliš tmavé odtiene musíte prispôsobiť skladbu zateplenia a to zhotovenie dvojitej výstužnej vrstvy či použitie špeciálnej disperznej stierky. Prečo je to tak? Tepelný izolant bráni úniku tepla do exteriéru. Zároveň však bráni slnečnej energii, aby prenikala smerom dnu. A tak v tenkej vrstve stierky a fasádnej omietky na povrchu zateplenia dochádza k jej prehrievaniu. Takéto teplotné výkyvy  môžu spôsobiť poškodenie omietky a vznik trhlín. Preto ak uvažujete o tmavom odtieni, zohľadnite to už vopred v riešení zateplenia a jeho detailoch. Pre štandardne zateplené fasády sa riaďte pravidlom použitia fasádnych odtieňov s hodnotou súčiniteľa celkovej slnečnej odrazivosti TSR viac ako 25.

Zdroj: Baumit

Pre zorientovanie sa v cenách za materiál vám opäť môžu dobre poslúžiť služby jednotlivých výrobcov stavebných materiálov. Niektorí z nich ponúkajú možnosť alebo aplikáciu, kde si materiál viete nakalkulovať aj sami. Pre podrobnú cenovú ponuku je už potrebné osloviť priamo konkrétnych realizátorov alebo stavebniny, ktorí vám pomôžu s podrobnou cenovou ponukou.

Text: Baumit

 

PREDAJCOVIA – zisti viac