Terasa pri dome

Zobúdzate sa ráno skôr ako obvykle? Nútia vás slnečné lúče vykúkajúce sa cez okno vašej spálne vstať z postele? Toto prichádzajúce obdobie značí jediné. Jar a teplé mesiace sú už za rohom. Najlepším nápadom je stráviť tento čas na čerstvom vzduchu. Užite si jarné dni čítaním knihy alebo popíjaním rannej kávy na terase. Neskrývajte sa pred skorými ránami a dlhými večermi vo vnútri domu. Využite potenciál terasy naplno a vytvorte si vlastnú oázu pokoja a zábavy so svojou rodinou a priateľmi. Ak máte cit na interiérový a exteriérový dizajn, terasa môže slúžiť aj ako zaujímavý architektonický doplnok vašej záhrady. Prečítajte si, aké materiály sa používajú pri stavbe terasy a inšpirujte sa našimi tipmi.

Druhy terás pri dome

Na začiatok si vysvetlíme, aké druhy terás môžete pri svojom rodinnom dome postaviť. Pri stavbe terasy sa kreativite naozaj medze nekladú. Výber terasy závisí od vášho rozpočtu, účelu použitia a veľkosti pozemku, na ktorý chcete terasu postaviť. Majitelia väčších pozemkov preferujú samostatne stojace terasy, ktoré nie sú pripojené k domu. Je to z viacerých dôvodov. Samostatne stojaca terasa poskytuje lepšie možnosti praktického využitia. Dopĺňajú okolie domu a častokrát sú súčasťou veľkej záhrady, záhradnej kuchyni, altánku, vonkajšej jedálne alebo slúžia ako krytá terasa s bazénom. Väčšinou sú vyvýšené alebo zapustené v teréne. Ak vám však veľkosť pozemku nedovoľuje postaviť veľkú a priestrannú terasu, stále máte možnosť drevenej alebo murovanej terasy pri dome.
Pred začiatkom stavby si premyslite výber vhodného materiálu a celkový dizajn terasy, ktorý bude ladiť s architektúrou vášho domu. Vyvýšené terasy pri dome si doslova žiadajú zasiahnutie kreatívnej ruky dizajnéra. Chýba vám inšpirácia? Terasa je priestor, v ktorom by ste sa mali cítiť pokojne. Najmä večer, keď sa vraciate po náročnom dni z práce. Dizajn terasy by mal, preto pôsobiť pozitívnym dojmom, aby ste sa tam vždy radi vracali. Zvoľte si štýl, ktorý je vášmu srdcu blízky. Či si vyberiete rustikálny, moderný, naturálny, antický, vintage štýl, vždy by ste sa na stavbu mali pozerať komplexne. Vyvýšená terasa je súčasťou vášho rodinného domu a záhrady, preto nezabudnite na celkový dojem.
Terasy pri dome sú väčšinou obdĺžnikového, oblúkového tvaru, s výbežkom, do tvaru L alebo lemujúce dom. Druh terasy závisí aj od výberu materiálu. Jednotlivým materiálom sa budeme v článku ešte detailnejšie venovať, no radi by sme spomenuli aspoň základný rozdiel medzi murovanou a drevenou terasou. Drevené terasy pri dome sú obľúbené hlavne vďaka svojej prirodzenosti. Drevo je prírodný materiál, ktorý dokonale ladí s okolitým prostredím narozdiel od murovanej terasy, ktorá pôsobí skôr chladným dojmom. Napriek tomu je murovaná terasa pri dome veľmi dobrou voľbou, keďže dokáže vydržať niekoľko rokov bez akýchkoľvek úprav.

Základom je projekt

Ako pri stavbe domu, tak aj pri stavbe terasy je potrebný dobre vypracovaný projekt. Projektová dokumentácia je potrebná či už pri drobnej alebo rozsiahlej stavbe. Prečítajte si, čo všetko má projektová dokumentácia obsahovať. Stavbu terasy môžete nechať na skúsených odborníkov, ktorí navrhnú a postavia terasu podľa vašich požiadaviek alebo ak si trúfate môžete ju zvládnuť aj svojpomocne. Pri vlastnej výstavbe však musíte zvážiť viaceré faktory, aby ste sa vyhli chybám, ktoré by vás neskôr zbytočne stáli ďalšie peniaze a energiu. V prvom rade musíte mať dobre naplánovaný proces stavby. Radšej uprednostnite drahšie, ale kvalitnejšie materiály. Montáž terasy nie je jednoduchou záležitosťou, terasové dosky musia byť namontované s precíznosťou. Niektoré montážne chyby sa ukážu hneď, iné časom, keď sú vystavené poveternostným podmienkam a pravidelnému používaniu. Pozornosť venujte nielen príprave návrhu terasy, ale aj samotnej realizácií.
Dobre vypracovaný projekt je prvým krokom k úspešnej stavbe terasy pri dome. Obsahuje architektonický návrh, informácie o použitých materiáloch, podrobný opis stavby, jej vzhľad a funkčnosť. Na projekte stavby nešetrite a dajte si ho vypracovať odborníkom.

Materiály a konštrukcia

Neviete sa rozhodnúť, aký materiál zvoliť? Zvážte tieto faktory. Terasa je exteriérovou stavbou, preto je nevyhnutné siahnuť po materiáli, ktorý je vhodný na vonkajšie použitie. Takéto materiály by mali vydržať premenlivé počasie. Neodporúčajú sa terasové dlaždice v tmavých farbách, pretože sa pod vplyvom priameho slnka rozpália a vy určite nechcete v lete kráčať akoby po horúcej láve. Prihliadajte aj na bezpečnosť. Materiál použitý na stavbu terasy musí vydržať mechanické zaťaženie a menšie katastrofy v podobe rozliatych tekutín na rodinnej oslave. V závere ľudia volia buď terasové dosky alebo terasovú dlažbu. Spísali sme pre vás výhody a nevýhody najčastejšie používaných materiálov na výstavbu terasy. Veríme, že vám vďaka tomu pôjde rozhodovanie ľahšie.

Drevo
Prírodné materiály vždy boli a budú tými najobľúbenejšími materiálmi na výstavbu terasy pri dome. Na drevenú terasu však nie je vhodný akýkoľvek typ dreva. Drevo je veľmi špecifický materiál, ktorý si vyžaduje veľa starostlivosti a pravidelnej údržby. Je náchylné na vonkajšie vplyvy, ako sú plesne, hmyz, huby, hniloba a slnečné žiarenie. Ak chcete, aby bola vaša drevená terasa pri dome aj po niekoľkých rokoch stále rovnako krásna, musíte drevo pravidelne natierať špeciálnym olejom. Zachová sa tým jeho kvalita a prirodzená hnedá farba. Aké drevo je, teda na výstavbu terasy najvhodnejšie? Vybrať si môžete z drevených terasových dosiek, ako je smrek, dub, buk alebo z drahších exotickejších druhov dreva, ako sú teak, eben, smrekovec, alebo termoborovica. Exotickejšie druhy drevín sú oveľa prijateľnejšie, pretože sú tvrdšie, odolnejšie a nemajú tendenciu pri výkyvoch teplôt praskať. Z tohto dôvodu sú aj cenovo drahšie. Životnosť exotických drevín sa pohybuje od 35 rokov a vyššie v závislosti od typu dreviny. Terasové dosky z mäkkých driev vydržia tak 7 – 20 rokov, ak ide o termodrevo 30. Ak je pre vás prirodzenosť natoľko dôležitá, investujte do kvalitného dreva už hneď na začiatku alebo si zvoľte inú variantu terasy pri dome. Rozhodnutie je len na vás. Tropické dreviny sú známe svojím atraktívnym vzhľadom, preto nepochybujeme, že ich výberom u vašich susedov a návštev zabodujete.

WPC
Rozhodli ste sa, že nemáte čas na pravidelnú údržbu, ktorú si so sebou nesie drevený materiál? Túžite po terase, o ktorú sa nemusíte toľko starať? Potom čítajte ďalej. Drevoplastové WPC dosky sú skvelým kompromisom medzi drevom a kompozitným materiálom. Obsahujú všetky pozitívne vlastnosti dreva: sú prirodzené, zapadnú do vonkajšieho prostredia a sú príjemné na chôdzu. Zároveň disponujú vlastnosťami, ktoré drevu tak chýbajú! WPC dosky sú odolné voči UV žiareniu, hnilobe, plesniam, poveternostným podmienkam a vlhkosti. Voľným okom rozdiel medzi WPC doskou a drevom ani nepostrehnete. WPC dosky sú vyrobené z recyklovateľného materiálu a poskytujú tvarovú stabilitu. V budúcnosti sa nemusíte zaoberať olejovaním terasy. V prípade akéhokoľvek znečistenia terasu ľahko vyčistíte a ani pri pokládke nebudete mať ťažkosti s manipuláciou dosiek. WPC dosky predstavujú takú zlatú strednú cestu pri výbere materiálu na stavbu terasy.

Kameň
Od terasových dosiek sa presunieme na terasovú dlažbu. Ďalším často používaným materiálom je kameň alebo jeho prírodnejšia verzia. Terasy postavené z kameňa sú medzi ľuďmi obľúbené, pretože vyžadujú minimálnu údržbu, sú trvácne a veľmi odolné. Pri nákupe máte na výber z niekoľkých farieb, textúr či tvarov, vďaka čomu si môžete postaviť terasu podľa svojich predstáv. Upozorňujeme, že pokládka kamennej terasy je oveľa náročnejšia, pretože si vyžaduje špeciálny podklad a prípadné zmeny vás budú v budúcnosti stáť veľa úsilia a námahy. Pri kamennej terase by ste mali zvážiť vybudovanie markízy alebo prístrešku, pretože na priamom slnku sa kameň dokáže rýchlo rozpáliť. Kamenný povrch býva hladký, tvrdý a klzký, preto tento typ terasy neodporúčame, ak máte hravé deti, ktoré si pri páde môžu na povrchu nepríjemne ublížiť.

Betón
Betón je rovnako ako kamenná dlažba veľmi odolným a trvanlivým materiálom. Na vonkajšom prostredí však nepôsobí veľmi prirodzene. Narozdiel od kameňa je cenovo dostupnejší.

Keramika
Keramické dlažby vydržia akékoľvek poveternostné podmienky a aj z toho dôvodu sú obľúbenou voľbou na stavbu terasy. Pri výbere si dajte pozor, aby nebola keramická dlažba príliš tmavá, pretože, ako sme už spomínali v letných mesiacoch bude chôdza na nej neúnosná. V zime sa naopak mení na nebezpečné klzisko.

Tehla
Posledným materiálom terasových dlažieb je tehlová alebo terakotová dlažba. Tieto typy dlažieb sa hodia na terasy pri tehlových domoch alebo fasádach, pretože budú k sebe dokonale ladiť. Špecifická farba tehlovej dlažby prináša do priestoru rustikálny vzhľad.

Postup pri výstavbe terasy

Prvým krokom akejkoľvek výstavby je jasný a detailný plán. Ani pri stavbe terasy to nevyzerá inak. Poriadne si premyslite všetky maličkosti aj tie, ktoré spočiatku nepokladáte za podstatné.

  • umiestnenie terasy
    Prvá vec, nad ktorou ľudia rozmýšľajú je miesto umiestnenia terasy. Chcete priamo z terasovej sedačky sledovať západy slnka? Plánujete si na terase vychutnávať slnečné lúče alebo len preferujete home office na čerstvom vzduchu? Zamyslite sa nad využitím vašej terasy a navrhnite, na akej svetovej strane sa bude terasa nachádzať. Južná strana ponúka poriadnu dávku slniečka, preto nezabudnite na primerané tienenie. Inštaláciou markízy alebo stavbou pergoly tento problém ľahko vyriešite. O príjemný tieň sa dokážu postarať aj stromy situované v blízkosti terasy. Pamätajte však na to, že ak sú stromy príliš blízko terasy v jesenných mesiacoch bude celý povrch pokrytý opadaným lístím a nepríjemnosti môže spôsobovať aj otravný hmyz.
    Ranné vtáčatá poteší terasa umiestnená na východ, pretože si pri svojej rannej kávičke môžu užiť dennú dávku slnečných lúčov, a tak vkročiť pozitívnou energiou do nového dňa. Naopak, pri orientácií terasy na sever si slnečných lúčov priveľmi neužijete. Západná strana je ideálna pre milovníkov večerných grilovačiek a posedení s priateľmi.
    Pri umiestnení terasy prichádza na rad otázka či chcete vašu terasu využívať len počas leta a teplých jarných, či jesenných dní alebo celoročne. V prípade celoročnej terasy ľudia volia kryté terasy.
    Z hľadiska umiestnenia terasy treba zabezpečiť vstup na terasu. Terasy pri dome bývajú umiestnené pri obývacích izbách alebo kuchyniach s francúzskymi oknami, ktoré poskytujú jednoduchý presun z interiéru do exteriéru. Samozrejme, terasu si nemusíte postaviť len pri dome. Obľúbenou lokalitou je postavenie terasy pri bazéne alebo v kútiku vašich obľúbených stromov a kvetov.
  • veľkosť terasy
    Umiestnenie terasy máte vyriešené a teraz je na rade dilema o veľkosti terasy. Veľkosť terasy závisí od praktického využitia. Zabezpečte dostatočný priestor, aby sa vám na terasu zmestil ako záhradný nábytok, gril, tak aj dekoratívne doplnky a kvety. Užite si svoju terasu so všetkým, čo k tomu patrí bez toho, aby ste boli obmedzovaný rozlohou. Optimálna veľkosť terasy pre 4 – 6 člennú rodinu je minimálne 20 – 25m2. Zistite či v tomto prípade náhodou nepotrebujete vybaviť stavebné povolenie. Pri rozhodovaní o veľkosti terasy premýšľajte aj nad nábytkom, ktorý chcete použiť. Niektorí ľudia túžia aj po jedálenskom stole alebo lehátkach na oddychovanie.
  • výstavba terasy
    Keď už máte vyriešené všetky úlohy okolo prípravy stavby, môžete sa vrhnúť na samotnú realizáciu! V prvom rade je dôležité pripraviť si povrch terasy, ktorý zabezpečí dostatočnú bezpečnosť a dlhodobú funkčnosť terasy. Povrch musí byť rovnomerný, stabilný a mali by ste z neho odstrániť všetky korene stromov, kamene a na koniec celú plochu vyčistiť. Podľa plánu vytvorte výkop, ktorý vyplňte podkladom. Na podklad sa používajú materiály ako betón, kamenná drť, piesok alebo štrk, ktoré slúžia aj na ochranu proti mrazom. Pri príprave podkladu zabezpečte rýchly odvod vody, pretože vlhkosť znižuje životnosť terasy. Je potrebné zabezpečiť 2% spád smerom od domu. Po vysypaní podkladu musíte povrch dobre zhutniť a vyrovnať. Následne sa na podklad montuje nosná konštrukcia. Vyvrcholením procesu stavby je inštalácia terasy na základe kúpeného materiálu. V článku sme si rozobrali výhody a nevýhody jednotlivých materiálov na stavbu terasy. Inštalácia terasy závisí od vami vybraného materiálu, pretože každý materiál má vlastný postup inštalácie.
    dekorovanie terasy
    Vo finále môžete svoju terasu skrášliť namontovaním zábradlia, osvetlenia, kvetov a iných doplnkov, vďaka ktorým sa v nej budete cítiť dobre.

Stavba terasy svojpomocne

Určite sa medzi vami nájdu šikovní kutili, ktorí stavbu terasy zvládnu ľavou zadnou. Ak máte za sebou niekoľko menších stavieb, terasa by pre vás nemala predstavovať väčší problém. Pri svojpomocnej výstavbe si dopredu skontrolujte či máte potrebné náradie a dostatok materiálu. Na prípravu podkladu budete potrebovať krompáč, rýľ, lopatu, stavebnú miešačku v prípade betonáže, fúrik, dlhú dosku na zarovnanie základov, vibračný plech na zhutnenie základov a vodováhu na určenie spádu terasy. Ak plánujete stavať terasu o väčšej ploche, zíde sa vám aj minibáger. Na montáž si pripravte pílu, brúsku, vŕtačku, kladivo, skrutky a skrutkovač, meter a kolíky na vymedzenie špár.
Je vysoko pravdepodobné, že pri svojpomocnej výstavbe terasy urobíte zopár chýb. Netreba sa ich báť, ale mali by ste sa na ne dostatočne pripraviť. Čo to znamená? Jednou z najčastejších chýb je zlý výpočet množstva materiálu. Pri nákupe materiálu pre istotu vždy rátajte aj s rezervou. Ušetríte si tým čas a zbytočné nervy pri dokupovaní a zháňaní rovnakého materiálu, ktorý býva neskôr už ťažšie zohnať. Ďalšou častou chybou je kúpa nekvalitného materiálu s cieľom ušetriť. V závere vás tak stavba terasy bude stáť oveľa viac, ako ste pôvodne plánovali. Ak nemáte dostatok stavebných skúseností, problémom môže byť aj nekvalitný podklad. Zle vyspádovaný poklad alebo použitie nevhodného spojovacieho materiálu sa vám môže nepekne vypomstiť. Odfláknutá montáž sa vo finálnom výsledku odrazí aj na estetickej stránke. Nedostatočná zručnosť majstra sa tu ukáže takmer okamžite. Je v poriadku veriť svojim schopnostiam, ale tiež sa netreba preceňovať inak budete musieť terasu zbytočne prerábať.

Rady a tipy na záver

Postavená terasa síce môže vo finále vyzerať dobre, no pravú atmosféru domova získa až, keď priestor ozdobíme doplnkami a príslušenstvom. Ako terasový nábytok môžete zvoliť umelý ratanový, drevený, plastový alebo kovový. Obľúbenými doplnkami sú napríklad hojdacie siete, závesné kreslá, pohodlné sedačky, rastliny v ozdobných črepníkoch, svetlá, lampáše, slnečníky alebo úložný priestor na spoločenské hry. Nádych komfortu dodajú mäkučké vankúše a počas chladnejších večerov určite príde vhod teplá deka.
Rovnako, ako pri výstavbe terasy, aj terasový nábytok vyberajte z hľadiska odolnosti a kvality. Plastový nábytok vyžaduje minimálne úsilie na čistenie. Všetko, čo musíte urobiť, je handričkou utrieť nečistoty. Nenechávajte plastový nábytok na priamom slnku, môže ho poškodiť. Kovový nábytok stačí občas umyť. Hovorí sa, že drevený nábytok nikdy nevyjde z módy, no na zachovanie svojej krásy potrebuje dôkladné ošetrenie olejom. V prípade zatrhávania stačí ratanový nábytok obrúsiť a natrieť bezfarebným lakom na drevo. Nábytok na terasu uskladňujte počas zimného obdobia v suchom a vetranom prostredí. Predídete tým vytvoreniu plesní a hnilobe.
Veríme, že ste vďaka nášmu článku našli potrebnú dávku inšpirácie na stavbu vašej terasy. O kvalitné stavebné materiály na výstavbu terasy sa postarajú naši partneri, ktorých nájdete v každom regióne Slovenska.Viac informácií na https://www.soas.sk/clenovia-spolocnosti/