Chystáte sa zatepľovať fasádu? Vysvetlíme vám, prečo je polystyrén ten správny materiál

 

Čím širšia ponuka, tým ťažšie rozhodovanie. Ak sa chystáte zatepľovať, no neviete, aký materiál bude pre váš projekt správny, pomôžeme vám. V nasledujúcom článku vám vysvetlíme, v čom spočívajú výhody zateplenia polystyrénom a ako správny polystyrén vybrať.

Zateplenie vonkajšej fasády domu nevylepšuje len vzhľad domu, ale najmä znižuje úniky tepla, predlžuje životnosť konštrukcií, zlepšuje akustiku a celkovo zvyšuje kvalitu bývania a vaše pohodlie. Ak ste sa už pre zateplenie rozhodli, zrejme vás nemusíme presviedčať, prečo sa do projektu pustiť. Ak ste už rozhodnutí, že idete zatepľovať fasádu, dôležité je zvážiť, aký materiál použijete. Jedným z najspoľahlivejších a najpoužívanejších je určite polystyrén, ktorý sa dá použiť pri novostavbe, ale aj pri rekonštrukcii staršieho domu.

 

Tepelná izolácia aj odolnosť

Expandovaný polystyrén (skrátene EPS) je materiál, ktorý je ekologický, praktický a spoľahlivý. Polystyrén sa vyrába z chemickej látky styrén, ktorý sa získava z ropy. Expandovaný (penový) polystyrén sa vyrába tak, že sa napení pomocou vodnej pary a nadúvadla.

Vďaka svojej nízkej hmotnosti sa s ním aj veľmi dobre manipuluje a tiež minimálne zaťažuje nosnú konštrukciu. Napriek tomu má však EPS vysokú pevnosť a je odolný voči prerazeniu. Má tiež nízku nasiakavosť, ktorú oceníte predovšetkým pri aplikácii tepelných izolácií za zhoršených klimatických podmienok, alebo prípadnom skladovaní materiálu v exteriéri.

EPS sa používa napríklad aj pri balení potravín, výplň vankúšov a sedacích vakov ale aj v bezpečnostných prilbách, z toho vyplýva, že nepredstavuje ani žiadne zdravotné riziko.

 

Sivý polystyrén s náterom – všetky výhody v jednom

Momentálne existujú rôzne podoby EPS. Najčastejšie sa používa biely polystyrén, no na trhu je aj sivý polystyrén, ktorý vzniká pridaním grafitových častíc do polystyrénu.

Pri sivom polystyréne by ste sa však mali vyhnúť jeho aplikácií v letných mesiacoch na priamom slnku, pretože silné slnečné lúče môžu polystyrén degradovať. To však neplatí pre ISOVER GREYWALL PLUS  s povrchovým náterom. Ten obsahuje povrchový náter s reflexnými účinkami proti priamemu slnečnému žiareniu, ktorý minimalizuje vplyv UV žiarenia. Má výborné tepelno-izolačné vlastnosti, preto sa používa v rámci kontaktných zatepľovacích systémov.

Ako sme už spomínali, sivý polystyrén sa od bieleho líši tým, že obsahuje nanočastice grafitu, tie zabezpečujú reflexiu tepla a zvyšujú tak izolačný účinok izolačných dosiek. Sivý polystyrén je vhodný na rekonštrukciu aj novostavby, obzvlášť pre nízkoenergetické a pasívne stavby.

S odpadom starosti mať nebudete

V prospech polystyrénu máme argument aj pre tých, ktorí pri svojej rekonštrukcii myslia aj na životné prostredie a zamýšľajú sa nad tým, kde skončí stavebný odpad.

Spoločnosť ISOVER sa postará o zber, recykláciu a spracovanie odrezkov, ktoré pri zatepľovaní nevyužijete. Ak si teda zákazník kúpi polystyrén EPS, od distribútorov ISOVER dostane vrece na odrezky. Po naplnení vriec čistými, no nepoužiteľnými odrezkami polystyrénu si ho spoločnosť vyzdvihne a postará sa o jeho recykláciu. Vy tak ušetríte čas a peniaze za vývoz odpadu do zberného dvora a uchránite planétu od zbytočného odpadu.

Zateplenie bez rizika

 Ak sa chystáte zatepľovať, je potrebné si premyslieť, ktoré časti domu plánujete zatepliť a podľa toho vybrať aj hrúbku tepelnej izolácie, ktorá sa líši v závislosti od toho, či zatepľujete kontaktnú fasádu, sokel, prípadne iné časti.

Na záver si zhrňme všetky argumenty v prospech použitia polystyrénu EPS ako materiálu na zateplenie. Je trvácny, ľahký, odolný, variabilný a zdravotne neškodný. Ak sa rozhodnete pre jeho použitie, váš dom získa tepelnú ochranu, odolnosť, ale aj ochranu pred hlukom.

 

Text a Foto : ISOVER

PREDAJCOVIA – zisti viac