Rekonštrukcia bytu alebo stavba nového domu môže predstavovať množstvo prebdených nocí, nervozitu a stres z finálneho výsledku. Ak ste sa vrhli do prerábania svojpomocne, prečítať si pár tipov vám určite pomôže. Po položení dlažby a obkladu v kúpeľni je škárovanie naozaj už len finálnou bodkou, ktorú hravo zvládnete aj sami. Vplýva však na celkový dojem z vašej kúpeľne, preto si dajte záležať. Len rovnomerne uhladené a vyplnené tenké škáry sú znakom poctivej práce. Prezradíme vám, akú škárovaciu maltu zvoliť, aby bol výsledný efekt, čo najkrajší.

Nezabudnite na hydroizoláciu

Pred lepením obkladu a škárovaním je potrebné zabrániť styku konštrukcie podlahy a steny s vodou. Docielime to realizáciou hydroizolácie, ktorá je nevyhnutná najmä v kúpeľniach a vlhkých priestoroch.

Hydroizolácia sa realizuje hydroizolačnou stierkou Mapegum WPS ešte pred položením obkladových prvkov. Stierka sa aplikuje použitím valčeka, štetca alebo striekacím zariadením rovnomerne v 2 tenkých vrstvách. Finálna vrstva musí byť po vytvrdnutí súvislá a pružná. Ako docieliť dokonalé utesnenie rohov a škár? Použiť môžete tesniace izolačné pásky Mapeband, Mapeband PE120, Mapeband Easy ešte pred samotnou aplikáciou hydroizolačnej stierky Mapegum WPS 

Rýchloschnúca stierka Mapegum WPS  umožňuje lepenie keramických obkladov už po 12 hodinách od nanesenia finálnej vrstvy.

Aké lepidlo zvoliť na obkladové prvky?

Po hydroizolácií sa môžete vrhnúť na lepenie obkladových prvkov. Škárovanie prichádza na rad až po úplnom vytvrdnutí lepidla. Ideálne, ak s ním počkáte minimálne 24 hodín.

Na lepenie mozaiky a malých formátov obkladov a dlažieb dobre poslúži lepidlo Adesilex P9. Je vhodný na použitie ako do interiérov, tak aj exteriérov. Jeho výhodou je výborná prídržnosť ku všetkým bežným podkladom a znížený sklz pri nanášaní na zvislé plochy. Na lepenie veľkých formátov obkladových prvkov zvoľte radšej Keraflex Extra S1. Bez problému vyrovná napätie medzi podkladom a obkladovým prvkom, a tak predchádza prasklinám.

Všetky lepidlá spoločnosti MAPEI sa vyvíjajú vo výskumných a vývojových laboratóriách.

Prečo je škárovanie potrebné?

Škárovaním sa vyplňujú medzery medzi obkladmi alebo dlažbou. Tento proces má 2 funkcie. Jednou z nich je práve dekoratívna, ktorá súvisí s výberom farby škárovacej malty. Niektorí ľudia vyberajú hmotu tak, aby ladila s obkladom, iní volia práve farebné kontrasty. Škárovacie malty sú k dispozícií v rôznych farebných prevedeniach, podľa toho, ako veľmi sa chcete s vašou kúpeľňou vyhrať. Škárovaciu maltu UltraColor Plus od MAPEInájdete v 40 farebných odtieňoch, ktoré dodajú každému obkladanému povrchu dávku originality.

Ďalšia funkcia je práve praktická. Umožňuje ochranu povrchu pred vlhkosťou, ktorá by sa do nej mohla dostať cez neškárované medzery. Vďaka škáre sa medzi obkladom alebo dlažbou nehromadí prach a nečistoty. Kvalitná škárovacia malta zvyšuje priľnavosť obkladových prvkov k povrchu a zabraňuje ich praskaniu alebo uvoľneniu. Na výplň škár do šírky 20 mm môžete použiť kvalitnú cementovú škárovaciu maltu UltraColor Plus. Ak sa bojíte množeniu plesní, ktoré často vznikajú práve vo vlhkých priestoroch, ako sú kúpeľne s použitím škárovacej malty od MAPEI sa tohto problému obávať nemusíte. Okrem svojej odolnosti voči plesniam je vodoodpudivá a veľmi ľahko sa čistí.

Škárovanie alebo špárovanie, akokoľvek tento proces pomenujete, zohráva dôležitú úlohu pri rekonštrukcii kúpeľne. Ako bonus dokáže aj opticky skryť rôzne nepresnosti a nedokonalosti.

Výpočet malty potrebnej na škárovanie

Podľa šírky škár a veľkosti dlaždíc vieme vypočítať, koľko škárovacej malty je potrebnej na škárovanie obkladov a dlažieb v celej miestnosti.

Pomôcť vám môže nasledovný vzorec: (a + b) / (a ​​x b) x Sf x hf x 0,16 = spotreba kg / m2.

a – dĺžka dlažby v centimetroch,

b – šírka dlaždice v centimetroch,

Sf – šírka škáry v milimetroch,

hf – hĺbka injektážnej zmesi alebo hrúbka dlaždice v milimetroch

K výpočtu potrebného materiálu na škárovanie môžete využiť orientačnú kalkulačku MAPEI.

Akú škárovaciu maltu použiť do kúpeľne?

Ešte predtým, ako sa pustíte do procesu škárovania by ste mali zvážiť výber škárovacej malty. Kedysi sa na škáry používala klasická cementová zmes. Dnes sa injektážne materiály delia podľa toho či sú vyrobené na báze cementu alebo na báze epoxidu. Pre každý typ malty existujú rôzne variácie, ktoré sa líšia svojou farbou a vlastnosťami. Niektoré sú vhodné do exteriéru, iné skôr do interiéru. Poďme si vysvetliť, ktorá škárovacia malta je do kúpeľne najvhodnejšia.

Epoxidové škárovacie malty sú skvelou voľbou v priestoroch, kde sa vyžaduje maximálna odolnosť voči škvrnám. Nereaguje s chemikáliami, preto je vhodná do vlhkých priestorov akými sú kúpeľne, kde nečistoty odstraňujeme agresívnejšími čistiacimi prostriedkami.

Vďaka svojej vysokej odolnosti sa epoxidová malta zíde aj v kuchyni. Teraz môžete variť v pokoji, bez toho, aby ste sa strachovali, že špinu zo škár nikdy nevyčistíte. Epoxidová malta nezachytáva nečistoty, nestráca na farbe, nestmavne od mastnoty a nezafarbí sa od vína!

Problém však môže nastať práve v exteriéri. Epoxid je náchylný na UV žiarenie v dôsledku čoho môže dôjsť k farebnej nestálosti. Na škárovanie terás je, teda vhodnejšia cementová škárovacia malta.

Niektorých ľudí epoxidová malta odrádza kvôli ťažkej manipulácií a cene. Sú síce oveľa drahšie ako klasické cementové malty, ale dokážu vydržať aj 50 rokov. Keďže epoxidová malta rýchlo schne, na prácu s ňou musíte mať nejaké skúseností. Ak nebudete reagovať dostatočne rýchlo, po zaschnutí škárovaciu maltu z dlaždíc už nezotriere.

Epoxidová malta Kerapoxy Easy Design určená na škárovanie keramických obkladových prvkov, mozaiky a kamenných materiálov je často využívaná pri škárovaní komerčných priestorov alebo showroomov. Zachováva priestory s vysokou estetickou hodnotou vždy čisté a krásne. Ľahko odoláva mastnote a špine, preto je ideálnym riešením do plaveckých, termálnych bazénov, spŕch a kúpeľní.

Po všetkých výhodách, ktoré sme si o epoxidovej malte povedali sa môže zdať ako tá najlepšia voľba. Dávame vám do pozornosti aj cementovú škárovaciu maltu UltraColor Plus z ponuky produktov MAPEI. Obsahuje špeciálnu vodoodpudivú technológiu DropEffect® alebo BioBlock®, ktorá zabraňuje vznikom plesní, čím sa stáva vhodným kandidátom pre škárovanie kúpeľní.

Cementová škárovacia malta sa vyznačuje jednoduchou manipuláciou. Je vysoko odolná voči mechanickému poškodeniu. Využíva sa hlavne na vyplnenie medzier na stenách, podlahách a vonkajších povrchoch, napr. na balkónoch, kde sú vystavené vlhkosti a mrazu.

Škárovanie kúpeľne krok po kroku

Aby ste škárovaním dosiahli želaný efekt je nevyhnutné pracovať s kvalitnými materiálmi. Pri prerábaní kúpelne stavte na komplexné systémové riešenia a kombináciu preverených produktov talianskej spoločnosti MAPEI, ktorá je v súčasnosti jedným zo svetových lídrov v produkcii produktov stavebnej chémie pre stavebný priemysel. Výrobky MAPEI nájdete v predajniach stavebnín združených v aliancii SOAS a.s.

S MAPEI výrobkami určenými do vlhkých priestorov zabezpečíte dokonalé povrchové úpravy vo svojej kúpeľni. Všetky produkty značky MAPEI sú jednoduché na prípravu a aplikáciu.

Po nákupe kvalitných materiálov sa môžeme vrhnúť na škárovanie podľa nasledovného postupu:

1.  Odstránime zo škár stopy po lepidle, prach a nečistoty. Tieto činnosti vykonávame prostredníctvom technického noža, vysávača, metly alebo mierne navlhčenou špongiou.

2.  Po zvážení všetkých výhod jednotlivých druhov škárovacej malty máte na výber medzi rýchlotuhnúcou cementovou maltou UltraColor Plus alebo epoxidovou škárovačkou Kerapoxy Easy Design. Pre pohyblivé škáry sa uplatnia pružné silikónové tmely Mapesil AC. Dokážu vytvoriť dokonalé pružné tesnenie medzi rôznymi prvkami používanými v stavebnom, strojárenskom, lodnom alebo automobilovom priemysle. Všetky škárovačky a silikónové tmely sú dostupné v 40 odtieňoch + transparentný silikón.

3.  Ak použijete dvojzložkovú epoxidovú škárovačku musíte si ju najskôr podľa návodu namiešať.

4.  Škárovaciu maltu rozmiešame dohladka miešadlom alebo vŕtačkou.

5.  Škárovaciu maltu dáme na na gumovú stierku alebo penové hladidlo a uhlopriečne na povrch dlaždíc nanesieme do škár.

6.  Rozotrieme prebytočnú škárovaciu maltu.

7.  Odstránime z povrchu nečistoty.

8.  Po zaschnutí malty umyjeme vyškárovanú plochu vlhkou špongiou a doleštíme suchou utierkou. V tomto kroku musíte dať pozor na to, aby ste maltu zo škár nevymyli.

Ako sa starať o škáry

Po dokončení škárovania musíme aj naďalej dbať o údržbu spojov. Docielime to pravidelným čistením, na ktoré môžeme použiť sódu bikarbónu, čistú vodu alebo impregnačnú tekutinu. Na nanášanie čistiacich prostriedkov na spoje používame úzku kefku s mäkkými štetinami alebo bavlnenú handričku. Vďaka starostlivej údržbe predĺžime ich životnosť.

Všetky produkty MAPEI nájdete vo vybraných stavebninách členov Slovenskej obchodnej aliancie stavebnín (SOAS a.s.) Z hľadiska počtu predajní ide o najväčšieho distribútora stavebného materiálu, ktorý pokrýva celé Slovensko. Po váš nákup sa môžete zastaviť v týchto predajniach:

●       L and L TRADING spol. s r.o., Košice

●        TONEX PLUS s.r.o., Komárno

●        STAVIVÁ-Garaj, s.r.o., Banská Bystrica

●        GARBIAR Stavebniny s.r.o., Tvrdošín 

●       GARBIAR Stavebniny s.r.o., Námestovo

●       GARBIAR Stavebniny s.r.o., Dolný Kubín 

●       GARBIAR Stavebniny s.r.o., Liesek

●       GARBIAR Stavebniny s.r.o., Trstená

●       BenátCentrum, spol. s r.o.,Zlaté Moravce

●        STAVOMARK, spol. s r.o., Moldava nad Bodvou

●       SUPTRANS G.T.M., s.r.o., Snina

●        HIROPRO, spol. s r.o., Poprad

●        DomSTAV, spol. s r.o., Ružomberok

●        KURBEL, s.r.o., Sereď

 

Vyžiadajte si ponuku cez náš kontaktný formulár.