Poradíme vám, ako na dokonalú prerábku terasy

Terasy a balkóny sú neustále vystavené účinkom poveternostných vplyvov, preto je potrebné zabezpečiť ich dostatočnú ochranu proti vode a vlhkosti. Voda si totiž vždy nájde cestu k nechránenej konštrukcii a časom vám spôsobí problémy. Poradíme vám, ako na to – dlhodobo, kvalitne a s overenými produktmi spoločnosti MAPEI.

Odborníci sa najčastejšie stretávajú s nefunkčnou hydroizoláciou, prípadne so skutočnosťou, že nebola použitá vôbec žiadna hydroizolačná vrstva. Ďalším zádrhelom býva vyspádovanie terasy nesprávnym smerom – mala by smerovať od objektu do odtokového žľabu umiestneného na okraji. Ak tomu tak nie je, voda neodteká kadiaľ by mala a na niektorých miestach dokonca stojí. „Vtedy sa môže narušiť škárovacia malta a voda preteká do konštrukcie balkóna a terasy. V lepšom prípade – ak pod ňou nie je obytná časť – sa znehodnotí len konštrukcia terasy. V horšom prípade vám však zateká do priestoru, ktorý využívate v interiéri,“ upozorňuje odborník spoločnosti MAPEI Tomáš Jariabka.

Ako si uvedomíte, že sa na vašej terase deje niečo nekalé? Ak pod ňou nemáte obytnú časť, môžete spozorovať vydutú dlažbu oddeľujúcu sa od podkladu, ktorá pri poklepaní duní a postupne sa odliepa. Môžu sa vyskytnúť aj biele výkvety prerážajúce cez škárovaciu maltu. Toto všetko by však bol len ten menší problém. Keď sa však pod terasou nachádza obytná časť, postupne do nej začne zatekať, najskôr to budú len mokré fľaky, no časom z nich môže začať kvapkať voda priamo do vašej izby.

„Ľudia majú občas tendenciu to zaplátať svojpomocne. Pokúšajú sa nalepiť naspäť vydutý obklad, ale to samozrejme nie je riešenie, lebo voda si vždy nájde cestu. Hobby oprava vám pomôže možno na mesiac či na rok, v závislosti od rozsiahlosti poškodení,“ upozorňuje Jariabka.

Takýto havarijný stav je potrebné riešiť generálnou rekonštrukciou, ktorú vám predstavíme krok za krokom. Pri prerábke stavte na kompletné systémové riešenia a kombináciu preverených produktov talianskej spoločnosti MAPEI, ktorá je v súčasnosti jedným zo svetových lídrov v produkcii produktov stavebnej chémie pre stavebný priemysel. Na Slovensku má dvadsaťročnú tradíciu a z lokálnej pobočky sa za ten čas vypracovala na rešpektovaného lídra na trhu. Výrobky MAPEI nájdete v predajniach stavebnín združených aliancii SOAS a.s.

Rekonštrukcia krok za krokom

*Keď ste sa odhodlali na veľkú prerábku terasy a zbavili ste sa starých znehodnotených obkladov, dostali ste sa pravdepodobne na betónový podklad. Ten je potrebné vyspádovať smerom von do priestoru, aby voda odtekala od budovy do odtokového žľabu. V tomto kroku sa môžete  spoľahnúť na rýchloschnúcu poterovú zmes Topcem Pronto C25, ktorá zabezpečí správne vyspádovanie priestoru a za veľmi krátky čas je pripravená na aplikáciu ďalšej vrstvy.

*Teraz prichádza na rad alfa a omega celého procesu –hydroizolácia. V oblasti hydroizolácií viac ako v inej oblasti platí, že je potrebné venovať zvláštnu pozornosť detailom, ktoré majú rozhodujúci vplyv na zhotovenie dokonalého hydroizolačného systému. Je potrebné utesniť objektové dilatácie, kontrolné škáry vrátane škár vzniknutých medzi vodorovnými a zvislými plochami a odtokové vpusty. Tu dávame do vašej pozornosti dvojzložkovú, trvalo pružnú, polymér-cementovanú hydroizolačnú stierku Mapelastic, ktorá slúži na izolovanie proti vode a vlhkosti. O jej vysokej kvalite hovoria referencie. Hydroizoláciu Mapelastic nájdete na väčšine bazénov, wellness a akvaparkov na Slovensku. Nanáša sa na celoplošne na podklad. Hydroizolačná stierka plní svoju funkciu keď je aplikovaná v dvoch vrstvách v dvojmilimetrovej hrúbke. Iba vtedy garantovať 100 % odolnosť voči vode a vlhkosti. „V ideálnom prípade, medzi prvou a druhou vrstvou, na zlepšenie vlastností a pružnosti, použite sklotextilnú mriežku odolnú voči alkáliám. Zlepšuje vlastnosti samotnej hydroizolačnej stierky a kontrolujete si ňou aj potrebnú 2 milimetrovú hrúbku.,“ pridáva užitočný tip Jariabka.
*Dôležité je aj ošetrenie rohov vyspádovanej terasy a steny, kde sa medzi prvú a druhú vrstvu stierky aplikuje tesniaca páska Mapeband easy. Najcitlivejším bodom pri hydroizolácii je totiž práve styk steny s podlahou, tesniaca páska tu preto poslúži na preklenutie prípadných pohybov v konštrukcii.

*Ešte pred samotnou hydroizoláciou môžete použiť univerzálny penetračný hĺbkový náter Primer G Pro, ktorý slúži na zjednotenie staršieho podkladu. Siahnite po ňom, ak je podklad veľmi savý. O jeho použití by však mali rozhodnúť experti, nakoľko je jeho prítomnosť nevyhnutná len v špecifických prípadoch.

*Po prevedení hydroizolácie vo finále prichádza na rad lepenie dlažby lepidlom Keraflex Extra S1. To je vhodné do interiéru a exteriéru. Určené na lepenie malých, stredných a veľkých formátov aj na deformovateľných miestach a miestach vystavených náročnejším prevádzkovým podmienkam. Horúcou novinkou, ktorá sa v týchto dňoch ešte len začína predávať na slovenskom trhu, je hydroizolačná oddeľovacia membrána Mapeguard UM 35. Ideo membrána vyrobená z hrebienkovej HDPE vrstvy s drsným povrchom a polypropylénovej tkaniny zo spodnej strany, ktorá sa celoplošne aplikuje do lepidla Keraflex Extra S1. Slúži ako hydroizolácia a tiež zabezpečuje preklenúť prípadné trhliny v podklade.

*Výplň škár, ktoré vzniknú pri aplikácii dlažby, zabezpečí cementová škárovacia malta Ultracolor Plus. Odporúčaná šírka v exteriéri je minimálne 5 milimetrov. Maltu spracujte podľa návodu na obale. Dôležité je presné množstvo vody, aby nevznikalo nerovnomerné zafarbenie pri farbách ako je napríklad antracit.

*Záver celej procedúry patrí tesniacemu tmelu Mapesil AC.Tam, kde sa nedá použiť pevná cementová škárovacia malta, pomôže tento sanitárny silikón. Hlavne na miestach, kde sa končí terasa a začína sa zvislá konštrukcia. Predáva sa vo všetkých farbách, výsledkom budú pekne zjednotené škáry so silikónom.

Novostavby – ako sa vyhnúť problémom v budúcnosti?

 Ak bývate v novostavbe a záleží vám na tom, aby ste sa v budúcnosti vyhli problémom s vlhkosťou a zatekaním na terase, postup je podobný. Na betónový podklad naneste spádový poter Topcem Pronto C25. „V tomto prípade je veľmi dôležité použitie hydroizolačnej stierky a jej napojenie na odtokový žľab. Terasový hliníkový ukončovací profil musí byť aplikovaný do dvojzložkového polyuretánového lepidla Keralastic. Na tento spoj odporúčam použiť samolepiacu hydroizolačnú pásku Mapeband Butyl. Dá sa nalepiť aj bez použitia stierky. Následne 2 milimetrovou vrstvou hydroizolačnej stierky Mapelastic prejdite cez túto pásku až po samý okraj ukončovacieho terasového profilu a potom už na takto pripravený podklad môžete lepiť dlažbu. Prízvukujem, že vyspádovanie terasy smerom von je dôležitým krokom. Sústreďte sa na každý jeden krok. Práve pri podcenení týchto detailov totiž vznikajú prvé problémy, ktoré sa rozširujú do celej plochy terasy,“ dodáva na záver Tomáš Jariabka.

Všetky produkty MAPEI nájdete vo vybraných stavebninách Slovenskej obchodnej aliancie stavebnín (SOAS a.s.) Z hľadiska počtu predajní ide o najväčšieho distribútora stavebného materiálu, ktorý pokrýva celé Slovensko. Po váš nákup sa môžete zastaviť v týchto predajniach:

*TONEX PLUS s.r.o., Komárno

*STAVIVÁ-Garaj, s.r.o., Banská Bystrica

*GARBIAR Stavebniny s.r.o., Tvrdošín

*L and L TRADING spol. s r.o., Košice

*GARBIAR Stavebniny s.r.o., Námestovo

*STAVOMARK, spol. s r.o., Moldava nad Bodvou

*SUPTRANS G.T.M., s.r.o., Snina

*HIROPRO, spol. s r.o., Poprad

*KURBEL, s.r.o., Sereď

*BenátCentrum, spol. s r.o., Zlaté Moravce