Veľkoformát ako trend aj výzva

Aj vy ste si vybrali veľkoformátovú dlažbu či obklad? Vyzerá krásne, ale treba spozornieť a myslieť na správnu a trvácnu montáž. Aplikácia veľkoformátu si vyžaduje svoje špecifiká. Kvalitne pripravený podklad, celoplošné lepenie a špeciálnu lepiacu a škárovaciu maltu.

 

Vzhľadom na vysokú počiatočnú pevnosť a maximálnu hrúbku lôžka 20 mm a zrýchlené tuhnutie a tvrdnutie, čo sú požiadavky pre kladenie veľkoformátových obkladov a dlažieb, odporúčame:  Murexin Lepiacu maltu Flex XL v triede C2 FT S1

Je vhodná pre interiér aj exteriér, pre lepenie keramických obkladov aj dlažieb, jemnej kameniny, mozaiky, umelého kameňa, klinker obkladov na bežné minerálne podklady napr. na terasy, balkóny aj na podlahové kúrenie.Lepiaca malta má zrýchlené tuhnutie a tvrdnutie čo dovoľuje, že dlaždice môžu byť pochôdzne už po cca 2-4hod. (v závislosti od klimatických podmienok), tým pádom sa môže skôr a bez problémov pristúpiť k škárovaniu dlaždíc. Zrýchlené tuhnutie a tvrdnutie je tiež veľmi vhodné v exteriéri, v obdobiach kedy sú zhoršené klimatické podmienky a priemerné denné teploty klesajú k +5°C.

Lepiacu maltu je možné pripraviť v 2 predpísaných spracovateľských konzistenciách a to tuhšej, tixotropnej pre lepenie aj ťažkých obkladov a tekutejšej vhodnej pre lepenie väčších formátov dlažby kedy sa malta ľahšie roztečie pod dlažbou a zabezpečí tak kompletné pokrytie rubu dlažby, čo zabezpečí jej dokonalé spojenie s podkladom.

Poradí si s extra tenkými dlaždicami z jemnej kameniny, tmavými a nepriesvitnými dlaždicami, ale vhodná je aj do priestorov s vysokým a frekventovaným zaťažením v administratívnych budovách, hoteloch, na schodiskách aj v nákupných centrách.

 

Výhody Lepiacej malty Flex XL:                                                                                                                          

 • pre veľké formáty, extra fl exibilná
 • vystužená vláknami, vysoká počiatočná pevnosť
 • rýchle schnutie, pochôdzna po 4 – 6 hod.
 • hrúbka lôžka do 20 mm
 • pre ťažké dlaždice v interiéri a exteriéri

Po nalepení dlaždíc bude potrebné škáry medzi nimi aj zaškárovať. Aj tu máme profi riešenie: Prémiová a vysoko odolná Murexin škárovacia malta Platinum FX 66 .

Rok 2020 znamenal pre Murexin rozšírenie sortimentu stavebnej chémie v podobe rady BEST4YOU. Nová rada chémie je určená predovšetkým pre všetkých profesionálov a prináša najvyššiu kvalitu, vynikajúce spracovateľské vlastnosti, zjednodušenie práce a ekologický prístup.

Kto by si nechcel na stavbe ušetriť čas a námahu? Produkt, ktorý sme vybrali aj pre slovenský trh je škárovacia malta Platinum FX 66, ktorá nahrádza škárovaciu maltu FX 65. Je to  celkom oprávnene najlepší produkt prémiovej rady BEST4YOU. Má veľmi jemnú konzistenciu, a preto sa ľahko a jednoducho vtláča aj do užších škár.

V porovnaní s FX 65, schne nová FX 66 rýchlejšie a dosahuje vyššiu finálnu pevnosť. Je vhodná pre škáry od 1 mm do 6 mm. Čo je v súlade s aktuálnymi dizajnovými trendami a technickými požiadavkami pre pokladanie veľkoformátových obkladov a dlažieb. Škárovacia malta FX 66 má väčšiu flexibilitu, vďaka ktorej lepšie odoláva zvýšenému namáhaniu spôsobenému objemovými zmenami dlaždíc a podkladu, čo hrá v škáre svoju významnú úlohu. Táto škárovacia malta prevzala od svojho predchodcu výrazný vodoodpudivý efekt. Boduje aj v bielej farbe so svetlejším stupňom belosti.

Špeciálne pri nenasiakavých dlaždiciach, ako je gress, táto škárovacia hmota rýchlo a rovnomerne tuhne. Umožňuje tým robiť jednotlivé pracovné kroky škárovania s krátkymi pracovnými prestávkami a tým výrazne redukovať vznik farebných defektov na povrchu škáry spôsobených príliš skorým umývaním škárovacej hmoty. Ďalším plusom je vyšší vodoodpudivý efekt, vďaka ktorému škáry vyzerajú dlho ako nové a významne prispieva k trvalo atraktívnemu celkovému vzhľadu obkladu a dlažby.

Škárovacia malta Platinum FX 66 je prášková, vhodná pre kontakt s potravinami, vode a mrazu odolná, veľmi hladká, vysoko pevná a pružná. Jej nízka nasiakavosť a veľká oteru odolnosť spoľahlivo zabráni tvorbe škvŕn na jej povrchu a zabezpečí dlhotrvácnu funkčnosť a pekný vzhľad. Vyrába sa v 17 atraktívnych trendových odtieňoch, ktoré sa prispôsobujú aktuálnym dizajnovým smerom.

 

Výhody škárovacej malty Platinum FX 66:

 • pre interiér aj exteriér
 • na steny aj podlahy
 • vysoko fl exibilná
 • vysoká oteru odolnosť a vodoodpudivosť
 • zrýchlené tuhnutie a tvrdnutie
 • veľmi vhodná na gress a prírodný kameň a aj všetky keramické dlaždice
 • pre šírku škáry 1 – 6 mm*

Technická špecifikácia:

Pre šírky škár: 1 – 6 mm

Pochôdzna po cca 2 – 4 hod.

Trieda kvality podľa STN EN 13888: CG2 WA

Spotreba: 0,2 – 0,9 kg/m2, podľa tvaru obkladu a šírky škáry

Plné zaťaženie: po cca 24 hod.

Dostupné balenia pre škárovaciu maltu Platinum FX 66: 6 kg vedro | 15 kg, 20 kg, 25 kg vrece

Text a Foto : Murexin (www.murexin.sk)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREDAJCOVIA – zisti viac