Plánujete rekonštrukciu starého domu? Pomôžeme Vám.
Prerábka starého domu nie je jednoduchou záležitosťou, avšak v niektorých prípadoch sa môže naozaj oplatiť. Majte však reálne očakávania. Aj rekonštrukcia vás môže finančne zruinovať, ak neviete, ako na ňu. My sme tu však pre vás a poradíme vám, ako na to. Samozrejme, každý prípad je špecifický a závisí od mnohých faktorov, . Rekonštrukciu ovplyvňuje stav domu, jeho vek, dispozícia, orientácia a mnohé iné. V konečnom dôsledku, rozhodnutie či rekonštruovať starý dom alebo stavať nový závisí od konkrétneho prípadu. Každopádne, ak sa rozhodnete pre rekonštrukciu, odporúčame vám spolupracovať s kvalifikovanými odborníkmi, aby ste dosiahli čo najlepší možný výsledok. Prerábať môžete aj svojpomocne, ale ak neodhadnete svoje schopnosti, môžete sa dostať do veľkých problémov. Aspoň pri plánovaní a tvorbe projektu rekonštrukcie starého domu teda využite pomoc odborníkov. Na začiatku je ale dôležité urobiť to ťažké rozhodnutie: Rekonštrukcia alebo stavba nového domu? Rozhodovanie vôbec nemusí byť ľahké. Práve preto sa v dnešnom príspevku venujeme tomu, či je lepšie rekonštruovať alebo stavať nový dom. Všetko má samozrejme výhody aj nevýhody, ktorými vás však podrobne prevedieme. Bližšie sa pozrieme na to, ako prebieha rekonštrukcia a čo všetko o nej musíte vedieť predtým, než sa do nej pustíte. Pomôžeme vám vytvoriť si plán rekonštrukcie, aby ste boli na všetko pripravení a neprekvapili vás skryté chyby. Zozbierali sme pre vás dokonca aj pár užitočných rád, s ktorými určite rekonštrukciu hravo zvládnete.
Rekonštrukcia alebo stavba nového dom
Čo je výhodnejšie? Rekonštruovať alebo stavať nový dom? Túto otázku si určite kladú mnohí z vás. A ako to vždy býva, obe rozhodnutia majú výhody i nevýhody. Rozhodnutie medzi rekonštrukciou starého domu a stavbou nového závisí od mnohých faktorov. Ak máte pozemok, voľba je jasná. Avšak, stavba nového domu vyžaduje značné finančné investície a môže byť časovo náročná. Rekonštrukcia starého domu môže byť finančne výhodnejšia, ale problematická, pretože nikdy neviete, na čo pri prerábke narazíte. Rozhodnutie teda vôbec nie je jednoduché. Všetko závisí od vašich osobných preferencií, financií a časových možností. Zosumarizovali sme preto pre vás výhody a nevýhody oboch riešení.
Hlavnou výhodou rekonštrukcie domu je vyriešená infraštruktúra, dopravná dostupnosť a už existujúce inžinierske siete. Nestaviate na zelenej lúke. Dostupná občianska vybavenosť je tiež veľkou výhodou. Rekonštrukcia ponúka možnosť bývať aj v lukratívnejšej časti mesta, kde už nie sú voľné stavebné pozemky. Do vysnívaného domu sa môžete hneď po kúpe presťahovať a postupne rekonštruovať. Môžete zachovať charakter pôvodnej stavby alebo ju zmeniť tak, aby vyhovovala vašim štandardom. Nevýhodou však je, že dispozičné úpravy sú obmedzené, hlavne ak dom stojí v pamiatkovej zóne. Pri rekonštrukcii môžete naraziť aj na skryté chyby, ktoré musíte riešiť za pochodu a môžu navýšiť váš rozpočet. Takisto musíte rátať s tým, že v zrekonštruovanom dome buď vymeníte všetky materiály naraz, alebo ich budete meniť postupne. V konečnom dôsledku sa môžete dostať po rekonštrukcii na vyššiu cenu, ako keby ste stavali novostavbu.
Aj novostavby majú mnoho výhod. Výstavba môže byť naozaj jednoduchá. K dispozícii je aj mnoho katalógových domov rôznych štýlov a prevedení. Dom si tak môžete dať postaviť na kľúč, ale rovnako sa môžete rozhodnúť aj pre stavbu domu svojpomocne. Veľkou výhodou novostavby je, že si presne určujete, ako má váš domov vyzerať. Môžete si ho navrhnúť naozaj do detailov. Všetko v dome máte nové a niekoľko rokov sa tak nemusíte o nič starať. Ide o pohodlné riešenie. Prekážkou k vášmu vysnívanému domu však môže byť vysoká cena stavebného pozemku a nutnosť zafinancovať nehnuteľnosť úverom. Takisto musíte počítať s tým, že infraštruktúra v okolí ešte vôbec nemusí existovať a treba rátať aj s pokračujúcou výstavbou. Pozor by ste si mali dať na kvalitu materiálov použitých pri výstavbe a na dodržanie všetkých technologických postupov. Určite sa obráťte na odborníkov a nerobte v tomto žiadne kompromisy. Zabudnúť nesmiete ani na povolenia. Určite ich budete potrebovať viac ako pri rekonštrukcii. Ak sa rozhodnete pre stavbu domu na kľúč, musíte rátať s vyššou cenou. Na druhej strane, stavba domu svojpomocne vie byť veľmi náročná časovo.
Dobrý plán je základom úspechu
Rekonštrukcia je časovo aj finančne náročná. Aby ste sa vyhli prekvapeniam pri rekonštrukcii, je dobré si ju čo najdetailnejšie naplánovať, hlavne ak rekonštruujete vo veľkom. Čím viac si dáte záležať na detailnom plánovaní, tým viac sa ochránite pred neželanými prekvapeniami. Úplne sa im však vyhnúť nedá. Čím lepšie však budete pripravení, tým rýchlejšie a efektívnejšie budete vedieť reagovať.
Rekonštrukcia domu je náročná a vyžaduje veľa úsilia. Preto starostlivo zvážte všetko, čo by ju mohlo ovplyvniť. Nielen výber materiálov je dôležitý. Treba naplánovať celý postup práce. Zvážte vaše finančné možnosti, naplánujte časový harmonogram, zosúlaďte odborníkov, s ktorými budete spolupracovať. Ak tento krok podceníte, rekonštrukcia môže byť veľmi náročná.
Všetko samozrejme záleží aj od rozsiahlosti rekonštrukcie. Ak robíte len malé stavebné úpravy, meníte okná, strechu alebo obnovujete fasádu, dajte stavebnému úradu o tom vedieť formou ohlášky. Ak je však vaša rekonštrukcia rozsiahlejšia, potrebujete aj stavebné povolenie. Ako vybaviť stavebné povolenie sa dozviete v jednom z našich predchádzajúcich článkov. Dokumentov a papierov budete vybavovať naozaj veľa. Skúste postupovať podľa našich rád, ktoré sme k projektovej dokumentácii v minulosti zozbierali. Nájdete ich tu. Takisto potrebujete stavbyvedúceho a stavebný dozor, ktorý bude dohliadať na celú rekonštrukciu.
Pripravte sa aj na nečakané komplikácie
Pri rekonštrukcii sa môžu vyskytnúť rôzne komplikácie. Jedným z najčastejších problémov je výskyt trhlín, ktoré sa môžu objaviť počas demolácie stien alebo pri inštalácii nových systémov. Okrem toho môžu byť počas rekonštrukcie odhalené ďalšie problémy. Tieto problémy môžu zahrňovať napríklad zlú kvalitu pôvodných materiálov, staré inštalácie alebo nevhodné rozvrhnutie priestoru. V takýchto prípadoch by mohli byť potrebné dodatočné opravy alebo úpravy, čo zvyšuje celkové náklady na projekt a môže spôsobiť oneskorenie plánovaného dokončenia.
Je dôležité mať na pamäti, že akékoľvek práce na stavbe musia byť vykonané podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu. Preto je dôležité zvoliť si kvalitného dodávateľa a dôkladne sa pripraviť na možné komplikácie, ktoré sa môžu počas rekonštrukcie vyskytnúť.
Začnite profesionálnym odhadom stavu nehnuteľnosti. Odborníci vám poradia, čo všetko treba prerobiť alebo naopak, čo je vhodné ponechať. Podľa takto pripravenej analýzy sa potom rozhodnete, čo idete búrať a čo idete stavať. Svoje plány zverte do rúk odborníka. Aj napriek presnému odhadu by ste však mali počítať aj s nejakou finančnou rezervou. Odporúčame vyčleniť 10 až 20 % financií na rezervu. Ak ju nevyužijete, nemusíte napríklad čakať s prerábaním povaly, ale môžete rozšíriť rekonštrukciu až pod strechu. Alebo môžete investovať do kvalitnejších spotrebičov či dizajnového nábytku. Rezervu si však môžete aj ponechať do budúcnosti. Ak sa vyskytne neskôr nejaký problém, budete naň finančne pripravení.
Myslite však aj na časovú rezervu. Samozrejme to záleží od rozsahu rekonštrukcie a stavebných prác, pre ktoré ste sa rozhodli. Môžeme hovoriť o týždňoch, mesiacoch, ale pokojne aj o horizonte až jedného roka. Z časového hľadiska je výhodnejšie prerábať dom ako celok. Keď meníte okná, vymeňte ich na celom dome. Ak meníte podlahy, nerobte izbu po izbe. A začínajte pekne od základov. Nosné konštrukcie, steny a strecha s komínom, rozvody a siete, kanalizácia a elektroinštalácie a napokon interiér, schody, omietky, obklady, podlahy. Ako čerešničku na torte sa venujte okoliu domu, spevneným plochám a zeleni, ktorú treba vysadiť a následne sa o ňu starať.
Rady a tipy
Každá rekonštrukcia je jedinečná a je ťažké presne napísať, ako prebieha. Práve v tom je jej čaro. Aj napriek tomu sme však zozbierali pár rád a tipov, ako na rekonštrukciu domu, tak aby ste si vytvorili váš vysnívaný domov:
- Na začiatku rekonštrukcie je dôležité zvážiť, ktoré časti domu budú rekonštruované. Bude sa rekonštrukcia týkať celého domu alebo iba jeho častí? Potrebujete zrenovovať kuchyňu a kúpeľňu alebo idete z neobývaného podkrovia urobiť oddychovú zónu? Fantázii sa medze nekladú, treba však vedieť dopredu, čo plánujete. Premyslite si, čo od svojho vysnívaného domu očakávate. Chcete veľkú kuchyňu alebo priestrannú kúpeľňu? Sú pre vás dôležité trendy? Chcete moderný interiér? Všetky odpovede by ste mali mať úplne jasné ešte pred tým, než začnete rekonštruovať.
- Majte v poriadku všetky dokumenty. Nezabudnite na stavebné povolenie, ak robíte väčšie úpravy. Stavebné povolenie sa vyžaduje pri všetkých stavbách s výnimkou drobných stavieb (stavby do 25m2) a udržiavacích prác. Pre tieto platí ohlasovacia povinnosť (vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu). Podľa stavebného zákona č. 50/1976 jednoduché stavby sú: bytové budovy, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 300 m2, majú jedno nadzemné podlažie, môžu mať aj jedno podzemné podlažie a podkrovie, stavby na individuálnu rekreáciu, prízemné stavby a stavby zariadenia staveniska, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a výšku 15 m, oporné múry, podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a hĺbka 6 m. Jednoduchými stavbami sú teda rodinné domy a tie vždy potrebujú stavebné povolenie. Stavebné povolenie je rozhodnutie stavebného úradu, v ktorom určí záväzné podmienky uskutočňovania a užívania stavby. Stavebné povolenie sa nevyžaduje pri udržiavacích prácach.
- Pri rekonštrukcii je dôležité zvážiť výber stavebných materiálov. Na výber sú lacnejšie aj drahšie materiály. Ponuka je naozaj široká. Niekedy môže byť ťažké si vybrať. Základným pravidlom je, že použité materiály musia v prvom rade spĺňať všetky zákonom stanovené normy pre účel použitia. Materiály musia esteticky zodpovedať vašim požiadavkám, ale zároveň byť aj funkčné a kvalitné. Prílišné šetrenie na materiáloch sa vám môže vypomstiť. Lacné a nekvalitné materiály môžu byť náchylné na rýchle opotrebovanie a poškodenie. Zamerajte sa na kvalitu a trvanlivosť materiálov, ktoré sú dôležité pre dlhodobú životnosť vášho domu.
- Rovnako starostlivo by ste mali vyberať aj remeselníkov, ktorým rekonštrukciu domu zveríte do rúk. Preskúmajte referencie bývalých zákazníkov, vypýtajte si portfólio zákaziek z posledného obdobia. Seriózna firma sa svojou prácou veľmi rada pochváli. Výberu remeselníkov venujte dostatok času. Oslovte viacerých a v pokoji porovnajte ich ponuky. Ak uvažujete aj o zmene dispozície alebo plánujete naozaj rozsiahlu rekonštrukciu, určite by ste do stavebného procesu mali zapojiť aj architekta a nechať si od neho vypracovať profesionálny projekt. Investícia sa vám určite vráti.
- Ak rekonštruujete svoj dom a chcete ho urobiť energeticky šetrným, existuje mnoho spôsobov, ako to dosiahnuť. Jedným z najefektívnejších spôsobov je zvýšiť izolačné vlastnosti vášho domu. Zatepľovaniu domov sme sa už na našom blogu venovali. Skontrolujte napríklad, či si môžete zatepliť dom s dotáciou. Zlepšením izolačných vlastností minimalizujete tepelné straty. Môžete zvážiť aj iné energeticky úsporné opatrenia, ako napríklad inštaláciu solárnych panelov na strechu vášho domu alebo využitie tepelného čerpadla na získanie tepla z okolitého prostredia. Tieto opatrenia vám môžu pomôcť znížiť vaše náklady na energiu a zároveň znižovať vašu uhlíkovú stopu.
- Pri rekonštrukcii môže byť potrebné zvážiť aj zmenu rozloženia miestností, ktoré by mohli pridať na funkcionalite a hodnote vášho domu. Zbúranie priečok a otvorenie priestoru môže byť jednou z možností. Určite to však nechajte na odborníka a nezabudnite zmeny ohlásiť stavebnému úradu alebo získať stavebné povolenie.
- Využite tie prvky, ktoré sa vám v dome páčia. V tom tkvie čaro rekonštrukcie. Môžete dom celkom vynoviť a zmeniť na nepoznanie alebo zachovať pôvodného ducha a pristupovať k rekonštrukcii citlivo. Je to len na vás.
Dôkladné plánovanie a konzultácie s odborníkmi vám pomôžu urobiť tie najlepšie rozhodnutia. Dôležitým krokom v rekonštrukcii domu je preto výber správneho tímu odborníkov, ktorí vám pomôžu s realizáciou vašich plánov. Ak ste sa teda rozhodli rekonštruovať starý dom, veríme, že vyššie zozbierané rady budú pre vás určite užitočné. Kvalitné stavebné materiály si zabezpečíte u našich partnerov, ktorých nájdete v každom regióne Slovenska.