Naša spoločnosť  SOAS a.s. prispela na sochu najznámejšieho rozprávkara Hansa Christiana Andersena (1805-1875), ktorá zdobí Hviezdoslavovo námestie v Bratislave od 2. júna 2006.

Tvorcom sochy je akademický sochár a národný umelec Tibor Bartfay, ktorý ju vytvoril ako dar deťom. Osadenie sochy bolo výsledkom iniciatívy Občianskeho združenia Hansa Christiana Andersena a Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana.

Práve  4. augusta 2022 si pripomíname úmrtie (147 rokov) tohto dánskeho rozprávkara, prozaika, dramatika a básnika, ktorý navštívil Bratislavu v roku 1841. Keď sa krátko prechádzal týmto mestom, do svojho cestovateľského zápisníka si zapísal: Bratislava je krásne mesto, plné pekných dievčat a dobrého vína. Určite ho vtedy nenapadlo, že raz v meste pri Dunaji bude jeho socha ozdobou a kultúrnou pamiatkou. Traduje sa, že k napísaniu známej rozprávky Dievčatko so zápalkami inšpirovala Andersena práve Bratislava. Počas prechádzky po meste si vraj všimol malé dievčatko predávajúce na ulici zápalky.

Slávnosť odhalenia sochy bola aj za účasti predstaviteľov SOASu a fotky z tejto udalosti si môžete pozrieť vo fotogalérií. Na ďakovnej tabuli je vedľa sochy vyrytá veta z Andersenovho denníka: „Hádam si raz spomeniete na cudzinca, ktorý navštívil vaše mesto“.