Zateplenie na prvom mieste
Kvalitné zateplenie nie je prínosom len pre energetickú efektívnosť domu. Zároveň je zárukou teplých stien v zime a príjemne chladných v lete. Vďaka tomu je v interiéri pohoda bez rušivého prievanu a bývanie je príjemnejšie a zdravšie.
Zateplenie rodinných domov je témou už niekoľko rokov. Iniciatívu v tejto oblasti podporuje aj aktuálny Plán obnovy prostredníctvom ktorého je možné získať dotáciu na zateplenie. Otvárajú sa tak nové možnosti využiť finančné prostriedky k vytvoreniu zdravšieho a lepšieho bývania. V neposlednom rade je veľkou výhodou aj značná finančná úspora na energiách, pretože zateplený a dobre izolovaný dom dokáže priniesť 30 – 60% úsporu energií na vykurovanie. Viac:www.obnovdom.sk
Prečo je potrebné dom zatepliť?
Zateplenie a jeho správna realizácia prináša hneď niekoľko výhod. Prvým impulzom v rozhodovaní sa o zateplení býva zväčša úspora energií a nákladov na vykurovanie. Podstatným benefitom je však aj zdravé vnútorné prostredie a optimálna klíma v interiéri, ktorú zateplením získavame. Dom navyše nadobúda aj novú, ochrannú vrstvu ktorá zabezpečí vyššiu životnosť muriva a v neposlednom rade aj pekný vzhľad domu. Pri zatepľovaní starších rodinných domov ide o investíciu, ktorá je funkčná a estetická zároveň, s výhodou obnovy a zlepšenia vonkajšieho vzhľadu.
Výhody zateplenia
Vnútorná teplota
O ideálnej vnútornej klíme hovoríme vtedy, keď sa teplota vzduchu pohybuje v rozpätí 21 – 23 °C a relatívna vlhkosť 40 – 60 %. K príjemnej vnútornej klíme prispieva aj teplotný rozdiel maximálne dva až tri stupne medzi povrchom steny a vzduchu a správne
vetranie. Platí, že čím vyššia je teplota stien, tým je potrebná nižšia teplota vzduchu, to znamená nižšia vykurovacia teplota. Nižšia vykurovacia teplota v zime znamená nielen nižšie náklady, ale tiež vyššiu relatívnu vlhkosť vzduchu, teda aj zdravšiu vnútornú klímu.
Stabilná vlhkosť
V prípade, že máme v miestnosti vlhkosť pod 40 %,najskôr to „cítia“ naše oči, hrdlo či pokožka. So suchým vzduchom rastie počet častíc škodlivých látok vznášajúcich sa vo vzduchu (domáci prach, roztoče, pele, zvieracie alergény a iné), ktoré spôsobujú alergické reakcie a choroby dýchacích ciest, čo nepoteší nikoho z nás. Naopak, v miestnosti s optimálnou vlhkosťou vzduchu sa znižuje prašnosť prostredia, výrazne klesá šanca na prežitie rôznych vírusov, napríklad chrípky, a celkovo sa cítime lepšie. Ak porovnáme povrchovú teplotu stien a vlhkosť vzduchu v interiéri v zateplenom dome a v dome bez zateplenia, tak v zateplenom dome sa teplota stien pohybuje v rozsahu 18,5 – 20,5 °C a relatívna vlhkosť v zime sa pohybuje v zdravom a príjemnom rozsahu 40 – 60 %. V dome bez zateplenia je teplota vnútorných stien 13 – 19 °C a relatívna
vlhkosť v zime takmer denne poklesne pod 40 %, čím vzniká už spomínané riziko podráždenia dýchacích ciest
Ochrana pred plesňami
Pri povrchovej teplote steny 14,7 °C a relatívnej vlhkosti vzduchu nad 50 % výrazne narastá riziko vzniku plesní. Keďže zateplenie zvýši teplotu povrchu stien na cca 18 °C, aj pri relatívnej vlhkosti vzduchu 60 % je riziko vzniku plesní na zateplenej stene minimálne.
Postup pri zateplení
- Výber vhodného materiálu a systému pre zateplenie – Výber zatepľovacieho systému pre rodinný dom je podmienený tým, z akého materiálu je postavený. Naštudujte si vopred technológiu či výber vhodného materiálu a zatepľovacieho systému. Často sa z jednoduchých návodov dozviete, akým spôsobom budú práce na zateplení vášho domu prebiehať. Nebojte sa hľadať informácie a pýtať sa odborníkov.
- Správny výber realizačnej firmy- Pred samotnou realizáciou je vhodné všetky kroky dôkladne premyslieť. Obzvlášť obozretní by sme mali byť pri výbere stavebnej firmy, ktorá bude práce realizovať.
- Kalkulácia- Urobte si predbežné kalkulácie. Ak neviete, aké zateplenie zvoliť, a akou hrúbkou musíte dom zatepliť, aby ste splnili požiadavky. Spoločnosť Baumit na svojich stránka ponú ka možnosť kalkulácie. Viac TU
- Časový harmonogram- Častou otázkou je, ako dlho bude realizácia zateplenia trvať. Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, pretože do procesu vstupuje viacero faktorov. Všetko závisí od toho aký systém zateplenia si zvolíte, ako veľmi je vaša fasáda domu náročná na vypracovanie detailov a akú veľkú plochu sa chystáte zatepliť. Zateplenie sa môže predĺžiť aj vďaka nedostatočným prípravným prácam. Ak zistíte napríklad to, že vám zateká strecha alebo vám vlhne zospodu dom je potrebné najprv odstrániť tieto problémy. Priemerný čas, za ktorý je možné zatepliť stredne veľký rodinný dom je jeden mesiac.
- Hrúbka izolácie Hrúbka izolácie je tiež otázkou, ktorá v otázkach smerovaných na technické poradenstvo zaznieva často. Realizačná firma by vám mala pred začatím prác ponúknuť možnosti, ktoré sú pre váš dom vhodné.
Obnova fasády
So zateplením súvisí aj obnova fasády. Napríklad obnova fasády s trhlinami so šírkou väčšou ako 0,5 mm si vyžaduje špeciálny prístup.
Celoplošné prestierkovanie povrchu fasády stierkou Baumit StarContact White s vložením sklotextilnej výstuže zabezpečí ideálne pevný, pružný a dostatočne vodeodolný podklad pre nanesenie novej fasádnej omietky Baumit NanoporTop alebo Baumit SilikonTop. Pre obnovu starších, výhradne minerálnych povrchov s dostatočnou súdržnosťou, je možné použiť stierku Baumit VivaRenova, ktorej jemný zrnitý vzhľad je ideálny pre následné nanesenie
ľubovoľnej fasádnej farby Baumit Color. V prípade požiadavky na zrnitejší vzhľad fasády je možné realizovať novú povrchovú úpravu fasádnou omietkou Baumit NanoporTop alebo Baumit SilikonTop. V obidvoch prípadoch obnovená fasáda vyzerá ako nová.
Zdroj:www.baumit.sk
Vyžiadajte si ponuku cez náš kontaktný formulár.