Betónové ploty sa vďaka ich minimalistickému dizajnu stávajú viac a viac populárnejšie, pretože stále viac ľudí uprednostňuje jednoduché a čisté línie. Hladký a monolitický povrch betónových plotov vytvára moderný a jednoduchý vzhľad. To však nie je podmienkou a v tom je ich výhoda. Môžu byť totiž obohatené aj o rôzne farby a textúry. Dajú sa kombinovať s prírodnými materiálmi, ako je kameň, drevo či popínavé rastliny. Aj betónový plot tak môže byť krásnym architektonickým doplnkom.
Práve preto sa v dnešnom článku pozrieme na to, ako je možné takýto betónový plot vytvoriť veľmi ľahko a jednoducho, aké sú jeho výhody a na čo si treba dať pri jeho výstavbe pozor. Tiež uvedieme na pravú mieru rozdiel medzi betónovými platňami a tvárnicami.

Betónový plot z debniacich tvárnic

Betónový plot z debniacich tvárnic je pomerne jednoduchý spôsob ako ohradiť pozemok. Debniace tvárnice sú vyrobené z betónu a majú rôzne veľkosti a tvary. Ich hlavnou výhodou je, že sa dajú rýchlo a jednoducho zložiť a spojiť pomocou kovových tyčí.

Betónový plot z debniacich tvárnic má oproti iným spôsobom ohradenia pozemku niekoľko výhod. Betónové debniace tvárnice vyrobené z kvalitného betónu sú trvácne a odolné voči poveternostným vplyvom. Majú jednoduchý tvar a ľahko sa s nimi manipuluje. Montáž a inštalácia je preto veľmi jednoduchá a rýchla. Sú pevné, odolávajú vysokým tlakom a nárazom a práve táto vlastnosť ich robí ideálnym riešením v oblastiach, kde je vysoká frekvencia premávky a zvýšené riziko poškodenia plotu. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach, tvaroch aj farbách. Dajú sa tak prispôsobiť rôznym architektonickým štýlom a estetickým požiadavkám. Betónový plot z debniacich tvárnic si navyše nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Okrem toho, ide o pomerne lacný spôsob, ako ohradiť pozemok.

Práve vďaka týmto vyššie spomenutým vlastnostiam nie sú betónové ploty už dávno len súčasťou priemyselných areálov, ale čoraz viac sa stávajú doplnkom aj rodinných domov. Nemýľte si však betónové platne a betónové tvárnice. Ide o dva rôzne typy betónových konštrukčných prvkov, ktoré majú aj rôzne vlastnosti:

  • Betónové platne sú ploché, obdĺžnikové alebo štvorcové dosky z betónu. Sú dostupné v rôznych veľkostiach a hrúbkach. Takýto betónový plot si vyžaduje stĺpiky, medzi ktoré sa vkladajú betónové platne. Stĺpiky musia byť samozrejme zabetónované kvôli stabilite. Špecialistom na montované betónové ploty je napríklad spoločnosť PRESBETON. Plotové a murové systémy nájdete aj u nášho ďalšieho partnera – WIENERBERGER. Zameriava sa na plotové a murové systémy Semmelrock.
  • Betónové tvárnice sú takisto vyrobené z betónu, ale majú tvar kvádra alebo bloku. Tiež sú dostupné v rôznych veľkostiach a tvaroch. Betónové tvárnice ponúkajú široký výber povrchov. Aj betónový plot tak môže byť prirodzený alebo elegantný, podľa toho, čo si vyberiete. Široký výber má náš partner PREMAC.

Hlavný rozdiel medzi betónovými platňami a betónovými tvárnicami teda spočíva v ich tvare, použití a v spôsobe inštalácie. Oboma spôsobmi je však možné vymedziť hranice pozemku a zvýšiť pocit bezpečia.

Betónové ploty majú dlhoročnú životnosť, chránia pred hlukom a sú odolné voči poveternostným podmienkam. Využiť môžete napríklad aj debniace betónové tvárnice od firmy PREMAC. Ich výhodou je to, že nemusíte stavať žiadne debnenie. Tvárnice sú totiž duté, jednoducho ich len vyplníte betónom a výstužou. Široký výber podobných produktov má aj firma DITON. Vďaka našim partnerom postavíte betónové ploty podľa svojich predstáv.

Jednoduchý postup ako postaviť betónový plot z debniacich tvárnic

Jednou z výhod betónových plotov z debniacich tvárnic je práve ľahká konštrukcia. Stačí dodržať pár základných krokov:

  • Pred začatím stavby je dôležité vypočítať počet potrebných debniacich tvárnic. Rovnako si zadovážte všetko potrebné na prácu. Výšku stĺpov a múrov nad 1 m je nutné prekonzultovať s projektantom.
  • Zvoľte vhodné miesto pre stavbu betónového plotu. Pozemok na stavbu pripravte tak, že odstránite trávu, kamene aj iné prekážky z pozemku.
  • Výkop základového pása musí mať šírku minimálne 0,3 m, v mieste stĺpov minimálne 0,4 m do nezamŕzajúcej hĺbky. Na základ sa uložia debniace tvárnice. Tvárnice sa zalejú betónom.
  • Debniace tvárnice postupne umiestňujte na pripravený povrch tak, aby boli zarovnané. Tvárnice pevne spojte pomocou železných tyčí, ktoré prechádzajú cez dierky na stranách tvárnic.
  • Pred betónovaním zabezpečte, aby debniace tvárnice boli pevne umiestnené na mieste. Následne betónom naplňte medzery medzi tvárnicami. Použite toľko betónu, aby vyplnil medzery.
  • Posledný rad tvárnic vyplňte betónom až tesne pred ukladaním soklových a pilierových platní. Výplňový betón zabezpečí pevné spojenie platní s konštrukciou plota. Je dôležité zabezpečiť rovnomerné rozloženie a správne rozmery medzier medzi plotovými doskami.

Toto je základný návod, ale keďže každá stavba je iná, treba myslieť na to, že tento postup sa môže odlišovať v závislosti od veľkosti a štruktúry debniacich tvárnic. Myslite napríklad aj na to, že ak je plot vyšší ako 1 meter, potrebujete ho aj staticky posúdiť.

Cena betónového plota

Cena betónového plota sa môže líšiť v závislosti od mnohých faktorov. Napríklad závisí od rozsahu práce, teda od veľkosti a dĺžky plotu, ako aj od toho, či sa musí odstraňovať starý plot alebo nie. Aj úprava pozemku môže betónový plot predražiť. Cenu ovplyvní aj kvalita betónu, ktorý sa použije. Cena materiálu sa líši v závislosti od kvality a zloženia betónu. Na tomto však určite nešetrite.
Významným faktorom je aj poloha pozemku. Ak sa totiž pozemok nachádza v ťažko prístupnej oblasti, kde je veľmi problematické doviezť materiál, aj cena môže byť vyššia. Ak je terén nerovný a je potrebné vykonávať jeho úpravy, aby bol rovný, tiež to zvyšuje cenu.
Cena betónového plotu s použitím betónových dielcov a s použitím tvárnic sa tiež môže líšiť. Veľkosť a typ tvárnice alebo betónového dielca môže mať tiež vplyv na cenu. Niektoré veľkosti a typy sú jednoducho drahšie. V prípade použitia betónových dielcov môže byť práca náročnejšia, preto aj náklady na ňu môžu byť vyššie. Betónové dielce sú totiž ťažšie a manipuluje sa s nimi komplikovanejšie. Všeobecne však platí, že použitie tvárnice býva väčšinou lacnejšie v porovnaní s použitím betónových dielcov, ale cena sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho projektu.
Práve preto je dôležité, aby ste si urobili dôkladný výpočet nákladov. Zvážte všetky faktory, ktoré môžu konečnú cenu vášho betónového plotu ovplyvniť. Porovnajte si ceny rôznych dodávateľov, požiadajte o odporúčania, prezrite si už realizované projekty a poraďte sa s odborníkmi.

Rady a tipy

Pri výstavbe betónového plota je dôležité brať do úvahy niekoľko faktorov, aby sa zabezpečila jeho správna funkčnosť a čo najdlhšia životnosť.

Je dôležité naplánovať konštrukciu betónového plotu. Konštrukcia musí byť dostatočne stabilná a použitý betón musí byť kvalitný. Vlastne všetky materiály určené pre výstavbu betónového plotu by mali byť kvalitné. Ak by ste na materiáloch šetrili, mohlo by sa to odraziť na kvalite a životnosti plotu. Betónový ploty je potrebné dobre osadiť. Dbajte na správne zhutnenie betónu a zabezpečte, aby bol plot správne vyrovnaný.

Ak ste si nie istí, ako postupovať pri výstavbe betónového plotu, môžete sa obrátiť na odborníka, ktorý vám pomôže s jeho navrhnutím a výstavbou. Pomôže vám navrhnúť vhodný dizajn a rozmery. Odporučí správny typ základov a správny spôsob inštalácie, vyberie správne materiály na výstavbu, pomôže s prípravou povrchu pred výstavbou a správnym nalievaním a usadením betónu zabezpečí maximálnu pevnosť a trvanlivosť plotu.

Takisto poskytne návody na pravidelnú údržbu. Hoci sú betónové ploty ľahko udržiavateľné a nevyžadujú si nejakú špeciálnu úpravu, predsa len občas skontrolujte, či sú v ňom nie praskliny, odstráňte z neho nečistoty a chráňte ho pred koróziou . Pravidelná údržba zabráni jeho poškodeniu a predĺži jeho životnosť.

Vďaka týmto radám bude váš betónový plot dlho ako nový a bude spĺňať všetky vaše požiadavky a očakávania.