Stalo sa vám už niekedy, že ste si pri ceste domov z práce alebo po celom dni strávenom mimo domova pomysleli, ako veľmi sa už tešíte na teplý kúpeľ alebo osviežujúcu sprchu? Určite by ste radi skočili do najbližšieho wellness centra. V podobných situáciách si začíname uvedomovať dôležitosť pocitu pohodlia v našej kúpeľni. Kúpeľňa by mala byť miestom, kde si vieme oddýchnuť a zrelaxovať svoje telo i myseľ. Jednoducho si vytvoriť svoje vlastné domáce wellness centrum Prečítajte si, aké sú najnovšie trendy v oblasti moderných kúpeľní a vytvorte si útulné a praktické miesto pre každodenné používanie, či príjemnú relaxáciu.

Prerábka kúpeľne

Konečne nastal ten deň, kedy ste sa rozhodli pustiť do náročného procesu prerábky kúpeľne? So správnym plánovaním a prípravou ho zvládnete oveľa jednoduchšie.
Pred začiatkom prerábky kúpeľne sa rozhodnite či využijete služby stavebnej firmy alebo ste natoľko šikovný a skúsený, že si prerábku zorganizujete svojpomocne. Pre dokonalý vzhľad kúpeľne je kľúčový správny výber materiálu na jeho inštaláciu. Prečítajte si rady a tipy, ako na rekonštrukciu kúpeľne s produktmi spoločnosti MAPEI.

Jednoduchý postup prerábky kúpeľne

V prvom rade by ste si mali zabezpečiť všetky potrebné nástroje a materiály. Zmerajte priestor kúpeľne a premyslite si, kde chcete umiestniť sanitárne vybavenie, úložné priestory, sprchový kút alebo samostatne stojacu vaňu. Myslite aj na svoj rozpočet a prerábku kúpeľne smerujte tak, aby ste ho príliš neprekročili. Ak si vaša prerábka kúpeľne vyžaduje vodoinštaláciu alebo elektrické práce, radšej si zavolajte na pomoc kvalifikovaných odborníkov.

Demontáž a búracie práce
Odstráňte staré sanitárne vybavenie ako umývadlo, sprchový kút alebo vaňu a obklady. Ak plánujete priestor zväčšiť je nutné zvážiť prebúranie priečok, samozrejme ak to rekoštruovaný priestor umožní.

Výmena inžinierskych sietí
Medzi najčastejšie realizované časti rekonštrukcie, hlavne pri starších nehnuteľnostiach patrí rekonštrukcia rozvodov inžinierskych sietí. Častokrát je potrebná ich celková výmena.

Nivelizácia podlahy
Pred pokládkou dlažby musíte skontrolovať stav existujúcej podlahy a odstrániť z nej všetky nedokonalosti a povrch vyrovnať. Podlahu môžete vyrovnať špeciálnymi vyrovnávacími hmotami. V interiéri môžete použiť napríklad samonivelizačnú hmotu Planolit 315. Je skvelou voľbou na vyrovnávanie podkladov pod keramické dlažby všetkého druhu. Do priestorov s podlahovým vykurovaním je vhodná samonivelizačná hmota Ultraplan Renovation. Keď je podlaha dostatočne pevná a vyhladená môžete pokračovať ďalšími krokmi.

Hydroizolácia
Ak nechcete, aby presiaknutá voda cez škáry v obklade poškodila stenu alebo podlahu, nezabudnite na hydroizoláciu. Hydroizolácia je vodotesná vrstva, ktorá sa aplikuje na sprchové kúty, vane, umývadlá, pod keramické obklady a dlažby, jednoducho na všetky kritické oblasti, kde sa dostane voda. Pozrite sa, aké hydroizolačné stierky od Mapei zaistia spoľahlivú ochranu kúpeľní.

Pokládka obkladu
Pri obkladaní by ste určite mali využiť pomoc odborníkov. Avšak ak ste sa rozhodli skúsiť obkladať svojpomocne, odporúčame si prečítať si tento návod, v ktorom sa krok po kroku dozviete ako postupovať.

Inštalácia novej sanity
Na vyčistený podklad bez prachu a nečistôt môžete začať s inštaláciou nových zariadení. Kúpeľňový nábytok a doplnky do kúpeľne vyberajte podľa odolnosti materiálu voči vlhkosti.

Finálne úpravy
Po inštalácií nových zariadení a obkladov je potrebné vykonať finálne úpravy ako napr. maľovanie stien, inštalácia osvetlenia, kúpeľňového nábytku – skriniek a zrkadiel do kúpeľne či rôznych doplnkov do kúpeľne v podobe dekorácií, držiakov na uteráky alebo iného príslušenstva.

Ako na malú kúpeľňu?

Aj z malého priestoru si viete šikovne vytvoriť modernú kúpeľňu, ktorá bude odzrkadľovať najnovšie trendy. Musíte si len dobre premyslieť, ako s priestorom pracovať. Správne zvolenými farbami a výberom vhodných doplnkov viete z malej kúpeľne vytvoriť priestor, v ktorom sa budete cítiť príjemne.

Miestnosť dokážete opticky zväčšiť použitím svetlých farieb, dobrým osvetlením alebo veľkými zrkadlami bez rámov. Zrkadlá odrážajú svetlo a dodávajú pocit väčšieho priestoru. V malej kúpeľni uprednostnite pred vaňou skôr sprchový kút bez rámov. Pri sprchovom kúte vyberajte zasúvacie alebo otváracie dvere, ktoré sa otvárajú smerom dovnútra kúta.

Všetky kozmetické potreby uložte do kúpeľňového nábytku. Pri malých kúpeľniach sa odporúča použiť skrinky pod umývadlá a závesné police, pretože voľná podlaha dokáže kúpeľňu opticky zväčšiť. Okrem skriniek môžete na uloženie mydiel a toaletných potrieb využiť aj priestranné vozíky, ktoré sa dajú ľahko presúvať. Dobre funguje aj kúpeľňový nábytok s oblými tvarmi.

Veľkoformátové obklady navodzujú pocit väčšieho priestoru. V malej kúpeľni radšej príliš neexperimentujte s farbami. Zvoľte skôr jednofarebný obklad v svetlých a studených tónoch. Lesklé obklady tiež odrážajú svetlo a vedia priestor rozšíriť. Ak chcete jednofarebný obklad ozvláštniť môžete ho doplniť jedným výraznejším prvkom. Napríklad tak, že jedna časť steny bude mať dekoratívny vzor. Škáry medzi dlaždicami minimalizujte. Plocha vďaka tomu pôsobí ucelene a jednotne.

Obklady do kúpeľne

Výber obkladov do kúpeľne môže byť pomerne zložité, pretože existuje veľké množstvo obkladov, ktoré sa odlišujú štýlom a materiálom. Ako sme spomínali aj v časti venujúcej sa trendom, moderné kúpeľne kombinujú estetiku s praktickosťou. Aj preto sú súčasným trendom moderných kúpeľní veľkoformátové obklady.

Veľkoformátové obklady sa jednoduchšie čistia, pretože majú oveľa menej škár a pôsobia tak elegantnejším dojmom. Z hľadiska výberu vzorov, trendom medzi obkladmi moderných kúpeľní sú vzory prírodného kameňa, dreva či mramora. Vôbec to nemusia byť len typické čierne a sivé vzory mramora na bielom podklade, ale mramor nádychom zelenej, ružovej alebo béžovej farby. Ďalej sú stále obľúbené aj geometrické tvary alebo klasická mozaika. Za jeden z najnovších trendov sa považujú obklady terrazzo, vďaka rôznorodosti farebných odtieňov a textúr, s ktorými dostáva moderná kúpeľňa osobitný šmrnc.

Stručný prehľad výhod a nevýhod najobľúbenejších druhov obkladov do kúpeľne.

Výhody Nevýhody
Keramické obklady
 • odolnosť voči vlhkosti, škvrnám a plesniam
 • jednoduchá údržba
 • dostupnosť v rôznych farbách a vzoroch
 • odolnosť voči chemickým čistiacim prostriedkom
 • tepelná vodivosť
 • ľahká pokládka
 • chladný povrch
 • náchylnosť na mechanické poškodenie
 • riziko kĺzavosti
Porcelánové obklady
 • vysoká odolnosť
 • dostupnosť v rôznych farbách a vzoroch
 • nízka náchylnosť na plesne
 • vyššia cena
 • náročnejšia inštalácia
Sklenené obklady
 • vysoká odolnosť
 • dostupnosť v rôznych farbách a vzoroch
 • nízka náchylnosť na plesne
 • vyššia cena
 • náročnejšia inštalácia
Prírodné kamenné obklady
 • elegantný prírodný vzhľad
 • vysoká odolnosť voči teplotným výkyvom
 • náročná údržba (potreba impregnácie)
 • vyššia cena
Obklady z umelého kameňa
 • vzhľad prírodného kameňa
 • jednoduchá údržba
 • väčšia odolnosť voči plesniam ako pri prírodnom kameni
 • menšia odolnosť voči nárazu a poškriabaniu

Máte už jasno v tom, ktoré obkladové prvky si do vašej modernej kúpeľne vyberiete? Ešte vám chýba materiál potrebný na pokládku obkladu. Na lepenie obkladov v malých formátoch môžete použiť lepidlo Adesilex P9 Na veľké obkladové prvky sa vám bude lepšie pracovať s Keraflex Extra S1. Ďalšie produkty vhodné na pokládku obkladových prvkov nájdete v ponuke spoločnosti MAPEI.
Po vytvrdnutí lepidla môžete začať so škárovaním, ktorým vyplníte medzery medzi obkladmi. Pri výbere produktov na škárovanie musíte myslieť na odolnosť voči mastnote a špine. Epoxidová malta Kerapoxy Easy Desig je ideálnym riešením na škárovanie keramických obkladových prvkov, mozaiky a kamenných materiálov v moderných kúpeľniach. Cementová škárovacia malta UltraColor Plus obsahuje špeciálnu vodoodpudivú technológiu a zabraňuje vznikom plesní, preto je tiež vhodnou voľbou na škárovanie vlhkých priestorov, ako sú kúpeľne.

Trendy v modernom vzhľade kúpeľní

V minulosti boli typickou súčasťou kúpeľní viaceré prvky, ktoré dnes už v moderných kúpeľniach nenájdeme. Kedysi sa pri zariaďovaní dbalo najmä na praktickosť a estetika išla do úzadia. Obľúbené boli sušiaky na prádlo zavesené nad vaňou, gumené závesy či zrkadlové skrinky nad umývadlom. Dizajnéri súčasných moderných kúpeľní klasické biele kachličky vymieňajú za odvážne vzory alebo mozaiky vo farbách, ktoré pripomínajú luxus a teplo domova. Batérie a úchytky sme obohatili o bronzové batérie v retro štýle alebo netradičné matné vodovodné batérie v čiernej farbe. Závesné umývadlá nahrádzajú umývadlá na dosku. Veľkým hitom posledných rokov je aj samostatne stojaca vaňa, ktorá predstavuje dominantný prvok každej priestrannej kúpeľne. Spôsob, akým pristupujeme k zariaďovaniu moderných kúpeľní sa zmenil. Pestrosť vo výbere kúpeľňových doplnkov sa zvýšila a ľudia si tak môžu vybrať z rôznych variácií, materiálov a farieb. Moderné kúpeľne sú navrhované s dôrazom na minimalickosť, funkčnosť a estetiku. Inšpirujte sa pri prerábke kúpeľne najnovšími trendmi moderných kúpeľní a vytvorte si vlastné domáce kúpele ako z obrázkov najnovších časopisov.

Príroda priamo v kúpeľni
Jedným z najpopulárnejších trendov moderných kúpeľní je zakomponovanie prírodných prvkov. Prírodné prvky v moderných kúpeľniach vytvárajú pocit pokoja a spojenia s nedotknutou prírodou. Najobľúbenejšími materiálmi sú drevokameň. Drevo prináša do kúpeľne teplo, preto sa používa napríklad vo forme drevených dosiek na podlahu alebo drevených panelov na stenu. Kameň nájdeme v modernej kúpeľni prevažne na dlaždiciach a obkladoch. Prírodný kameň ako mramor alebo žula majú okrem krásneho elegantného dizajnu aj dlhú trvácnosť. Sú jednoduché na údržbu a obmedzujú vznik plesní a baktérií.

Ďalším obľúbeným prírodným materiálom je bambus. Jeho exotický vzhľad pekne vynikne na kúpeľňovom nábytku, podlahe alebo kúpeľňových doplnkoch ako sú bambusové koše na prádlo, paravany alebo držiaky na uteráky. Výhoda bambusu spočíva v jeho odolnosti voči vode a vlhkosti, vďaka čomu sa stal ideálnym materiálom pri zariaďovaní moderných kúpeľní. Okrem prírodných materiálov sa tiež v moderných kúpeľniach využívajú aj rastliny a kvety. Tieto prírodné doplnky v nás vzbudzujú pocit sviežosti a vytvárajú spojenie medzi vonkajšou exotikou a vnútorným prostredím. Vyberte si rastliny, ktoré prežijú vlhké prostredie ako sukulenty, napríklad lopatkovec alebo svokrin jazyk.

Jednoduchosť a praktickosť
Kedysi boli kúpeľne zapratané zbytočnosťami, ktoré vzbudzovali chaos a nulové sústredenie na relaxáciu. Dnes pri listovaní časopisov interiérového dizajnu vidíme moderné kúpeľne žiariace čistotou. Trendom moderných kúpeľní je minimalizovať nepotrebné vybavenie a nájsť priestor na praktické skladovanie. Predmety osobnej hygieny by mali byť uložené v skrinkách alebo košíkoch, aby nepôsobili rušivo. Veci, ktoré neviete v kúpeľni uskladniť presuňte napríklad do skrinky na chodbe. Populárnou voľbou sú úložné boxy z bambusových materiálov, nábytkové skrinky na nožičkách alebo bez, so zásuvkami alebo zavesené na stene.

Elegancia v bielo a čiernej kombinácií
Kombinácia čiernej a bielej farby je veľmi populárna v moderných kúpeľniach. Tieto farby vytvárajú netradičnú súhru kontrastov a vo finále vytvárajú elegantný a sofistikovaný vzhľad. Pred výberom čierneho a bieleho nábytku myslite na veľkosť vašej kúpeľne. Biela farba priestor zväčšuje pričom čierna ho opticky zmenšuje, preto v malých kúpeľniach nepôsobí dobre. Využite čierno-biely kontrast pri kombinácií doplnkov. K bielemu nábytku vyberte čierne kohútiky alebo čierny rám zrkadla, vďaka čomu bude vaša moderná kúpeľňa pôsobiť nadčasovo.

Šetrím, šetríš, šetríme
S nárastom ekologicky zmýšľajúcich ľudí sa aj v moderných kúpeľniach našli spôsoby ako minimalizovať množstvo vody a využívať naše zdroje udržateľnejšie. Jedným zo spôsobov je používanie nastaviteľných sprchových hlavíc s možnosťou zmeny prúdu vody, batérie so senzormi alebo inštalácia toaliet s dvojitým splachovaním.

“High-tech” kúpeľňa
S rastúcim vývojom technológií sa v moderných kúpeľniach objavili nové prvky ako sú inteligentné zrkadlá, vykurované podlahy, zvukové systémy alebo inteligentné WC. Niektoré funkcie inteligentných systémov umožňujú ovládať osvetlenie, teplotu sprchy, nastavenie hudby pomocou smartfónov a hlasového ovládania.

Jedinečnosť a osobitý štýl
Pri zariaďovaní modernej kúpeľne sa pristupuje rovnako ako aj pri iných miestnostiach v byte. Kúpeľňa má ladiť s ostatnými časťami domu a odzrkadľovať náš osobitý štýl. Niektorí ľudia preferujú kúpeľne v chladnejších farbách, obľubujú čiernobielu kombináciu alebo sivú farbu či obklady z mramora. Iní ľudia majú radšej kúpeľne s využitím drevených materiálov, v teplých odtieňoch béžovej alebo hnedej. V modernej kúpeľni si určite nájde miesto aj farba roka 2023 – viva magenta. Táto výrazná sýto ružová farba je naozaj pre odvážne povahy.

Osobitý štýl v modernej kúpeľni môžete vytvoriť aj zakomponovaním netradičných materiálov alebo dekoratívnych prvkov ako sú zlaté doplnky, mramorové umývadlá, držiaky a kľučky zaujímavých tvarov.

Rady a tipy

Kúpeľňu väčšinou rekonštruujeme, keď sa sťahujeme do nového bytu alebo si chceme súčasnú kúpeľňu zmodernizovať. Aj kvôli tomu pri prerábke kúpeľne musíte myslieť na to, aby bola pre vás rovnako pekná a praktická aj o 10 rokov.

Tu je niekoľko tipov a rád, ktoré by vám mohli pomôcť:

 • Farby – vyberajte farebnú škálu, ktorá je vám príjemná. Správna farebná kombinácia bude pôsobiť príjemne. V zásade by ste si mali vybrať tri druhy farieb. A to neutrálnu, výraznú a doplňujúcu farbu. V prípade kombinácie dvoch farieb, je vhodné ich použiť v pomere 70% svetlejšia a 30% výraznejšia farba.
 • Moderné prvky – nebojte sa zakomponovať aj moderné prvky.
 • Príroda v kúpeľni – kvetinové dekorácie, či nenáročné izbová rastliny vnesú do vašej kúpeľne dotyk prírody a skvele sa hodia do modernej kúpeľne.
 • Inšpirujte sa – nechajte si poradiť v predajni alebo si pozrite vizualizácie na inšpiráciu. Vizualizácia priestoru vám pomôže pri pri výbere materiálov, rozmiestnenia nábytku ale aj farebnej kombinácie.
 • Šetriť sa neoplatí – zainvestujte do kvalitných materiálov, ktoré sa dobre udržiavajú a sú odolné voči vode a plesniam. predsa len kúpeľnu nerekonštruujete každý rok.
 • Kúpeľňa musí dýchať – nezabudnite na odvetrávanie, ktoré pomáha zabraňovať vzniku plesní a zamedzuje zápach.
 • Stavebné povolenie – Ak viete, že bude vaša prerábka kúpeľne zahŕňať aj búranie priečky alebo znižovanie stropu zvážte odborne vypracovaný projekt. S náročnejšími úpravami si budete musieť vybaviť statický posudok, stavebné povolenie a informovať susedov.
 • Harmonogram – s dobre premysleným harmonogramom rekonštrukcie budete prerábku kúpeľne prežívať pokojnejšie. Nechcete predsa, aby sa rekonštrukčné práce zbytočne natiahli, pretože čakáte na nedodaný materiál. Myslite dopredu a rátajte s možnými komplikáciami

Všetky produkty MAPEI nájdete vo vybraných stavebninách členov SOAS. Z hľadiska počtu predajní ide o najväčšieho distribútora stavebného materiálu, ktorý pokrýva celé Slovensko. Po váš nákup sa môžete zastaviť v týchto predajniach:

Vyžiadajte si ponuku cez náš kontaktný formulár.