Máte dosť ruchu v meste a snívate o útulnej chatke v prírode, kde by ste sa mohli na niekoľko dní skryť? Chata je skvelým miestom, kde môžete tráviť čas so svojou rodinou, a to v akomkoľvek ročnom období a počasí. Počas chladných jesenných a zimných večerov vás bude zohrievať oheň z krbu a cez leto si môžete užívať grilovačky a posedenia na terase. Všetko v okolí krásnej prírody, čerstvého vzduchu a ďaleko od všetkých starostí.
Ak bývate v paneláku, ale vždy ste túžili po vlastnej záhrade, výstavbou chaty môžete realizovať všetky svoje nápady interiérového dizajnu. Vytvorte si vlastný raj na zemi.
V tomto článku si povieme, čo všetko budete na výstavbu chaty potrebovať.

Čo sa klasifikuje ako chata?

Podľa Stavebného zákona rekreačné chaty spadajú pod stavby na individuálnu rekreáciu v kategórií jednoduché stavby. Naopak, záhradné chaty či altánky, ktoré sú súčasťou hlavnej stavby a majú doplnkovú funkciu patria do kategórie drobných stavieb.

Potrebuje chata základy?

Nie je nevyhnutné, aby mala chata základy. Avšak, aj chata bez základov sa musí osadiť na správne pripravenú podkladovú plochu, ktorá ju bude chrániť pred navlhnutím. Nech už ide o akýkoľvek typ chaty, podkladová plocha je dôležitá z hľadiska stability, dlhej trvácnosti a životnosti chaty.
Základové konštrukcie môžeme rozdeliť na základovú dosku alebo pásy. Dosky sú vhodné najmä pri domoch, ktoré boli postavené na pozemku so spodnou tlakovou vodou alebo pomerne neúnosnými zeminami. Disponujú totiž dostatočnou hrúbkou a okrem toho sa môžete spoľahnúť aj na ich kompletnú hydroizoláciu. Poteší aj jednoduchosť jej vyhotovenia. Spomeňme aj elimináciu narušenia statiky a praskania múrov či zamedzenie posunom stien. Pozor na nemrznúcu hĺbku základov domu, aby sa nenadvihli, čo často spôsobuje trhliny po pnutí v konštrukcii domu.
Najviac využívaným typom základov nie len v našich končinách sú základové pásy, a to najmä vďaka cenovej nenáročnosti a jednoduchosti. Aj tu si dávajte pozor na uloženie do nezámrznej hĺbky. Šírka základových pásov je odlišná pri jednopodlažnej či viacpodlažnej chate. Pre lepšiu stabilitu sa odporúča využiť vystuženie oceľovou konštrukciou.
Základy sa všeobecne rozdeľujú aj na na plošné a hĺbkové. Pri stavbe chaty zakladáme len na plošných základoch, keď je únosná vrstva zeminy hneď pod povrchom. Základy sa vo všeobecnosti považujú za najdôležitejšiu časť stavby. Práve oni výrazným spôsobom určujú aká silná a pevná stavba na nich môže stáť a ako dlho vydrží. Pri väčších chatách teda určite nepodceňte prípravu kvalitného podložia. V budúcnosti sa tak aspoň nebudete musieť zaoberať zosuvmi pôdy alebo znehodnotením chaty dôsledkami zemskej vlhkosti. Viac informácií o problematike základov sa dozviete aj v tomto blogu.

Typy podkladových plôch a ich ideálna voľba

Každá z podkladových plôch by mala disponovať dostatočnou stabilitou a pevnosťou. Dôležitá je aj vodorovnosť, teda jej vyvýšenie nad okolitým povrchom aspoň o 10 cm. Po stranách dodržte väčšie rozmery oproti pôdorysu altánku, záhradného domčeka a pod. aspoň o 5 cm. Poznáme niekoľko spôsobov zrealizovania podkladovej plochy:
· Betónová platňa
· Zarovnaná plocha vysypaná špeciálnym lôžkom (makadamový, štrkový), na ktorú sú umiestnené betónové kocky alebo zámková dlažba
· Betónové kocky
· Betónový veniec
· Betónové pätky pod zámkovou dlažbou alebo zarovno s ňou
Pri realizácii podkladovej platni môžeme zvoliť rôzne tvary (štvorec, kruh, šesťuholník). Najmenej finančne náročným a na zrealizovanie aj najjednoduchším riešením je zhutnenie makadamového alebo štrkového lôžka, na čo nadväzuje rozmiestnenie betónových kociek či zámkovej dlažby do roviny. Prečítajte si viac o tom, ako na pokládku zámkovej dlažby. Následne sa môže začať s montážou resp. realizáciou stavby jednoduchej drevenej chatky, záhradného altánku a pod. Vždy si však preverte, či vytvorená podkladová plocha túto stavbu unesie. Ako sme už spomenuli, dávajte si pozor na ochranu pred zemnou vlhkosťou. Je vhodné si preveriť druh zeminy a jej nosnosť, čo môže mať výrazný vplyv na hĺbku spodnej vody či dostatočnú veľkosť základov. Tak sa totiž môže stať, že pre vašu stavbu nebudú realizovateľné základové pásy a bude nutná základová doska.
Pristavme sa ešte pri betónovej platni, ktorá sa využíva hlavne pri stavbách nad 40 metrov štvorcových. Vhodné je ju vystužiť kari sieťovinou alebo betonárskou oceľou, čo eliminuje jej praskanie. Pozor aj na jej dostatočnú hrúbku, čím dosiahnete stabilné a pevné ukotvenie chaty. Táto hrúbka by mala predstavovať aspoň 20 cm.

Stavba chaty bez stavebného povolenia

Zrealizovať výstavbu chaty bez povolenia nie je úplne možné. Musíte rátať s dokumentáciou a žiadosťami o povolenie alebo aspoň ohlásením stavby na príslušný úrad. Ako sme už spomínali, víkendová chata sa nepovažuje za drobnú stavbu, aj keď spĺňa rozmer do 25 m². Na výstavbu víkendovej chaty, preto budete potrebovať stavebné povolenie pričom sa musíte držať územného plánu danej lokality, ktorý určuje, kde môžete alebo nemôžete začať stavať.
Stavebné povolenie na chatu spadajúcu pod kategóriu drobné stavby nepotrebujete. Musíte ju však ohlásiť príslušnému stavebnému úradu.
K ohláseniu je potrebné pripojiť aj:
list vlastníctva
jednoduchý technický opis stavby
jednoduchý situačný výkres stavby
súhlas všetkých ostatných spoluvlastníkov nehnuteľnosti k uskutočneniu drobnej stavby
ak drobnú stavbu uskutočňuje nájomca, je potrebná aj písomná dohoda s vlastníkom prenajatého pozemku
rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia dotknutých orgánov
vyjadrenie – súhlas vlastníkov susedných nehnuteľností, v prípade, že budú výstavbou dotknuté
vyhlásenie kvalifikovanej osoby (stavebný dozor), že bude zabezpečovať odborné vedenie stavby, uskutočňovanej svojpomocou
Súhlas majiteľa susedného pozemku je dôležitý najmä vtedy, ak sa stavba nachádza menej ako 2 metre od spoločnej hranice.
Ohlásenie je nutné podať písomnou formou príslušnému stavebnému úradu v katastrálnej oblasti, v ktorej sa nachádza váš pozemok a, kde budete chatku stavať. Ak presiahnete stanovenú rozlohu 25 m² s výškou 5 m alebo stavbu zateplíte musíte požiadať o stavebné povolenie.
Ohlásenie stavebnému úradu ste povinný realizovať vopred, ešte pred začatím samotnej stavebnej práce. K ohláseniu drobnej stavby ste povinný priniesť aj jednoduchý situačný výkres.

Projekt na stavbu chaty

Rovnako, ako pri stavbe rodinného domu, aj pri výstavbe chaty máte na výber z dvoch možností. Buď sa vrhnete do stavby svojpomocne alebo využijete montované chaty na kľúč. V prípade kúpenej chaty sa odbremeníte od projektovej dokumentácie a zháňaniu materiálu na výrobu vlastnej chatky. Niektorí ľudia však naopak snívajú o tom postaviť si vlastnú chatku od základov podľa seba.
Ak pri návrhu vašej chaty potrebujete pomoc odborníkov, nechajte si vypracovať projekt stavby na mieru. Vďaka projektu chaty budete mať lepšiu predstavu o tom, ako si ju zariadiť. Odborníci do projektu chaty zahrnú všetky vaše požiadavky a predstavy. Môžete si určiť koľko spální či kúpeľní by mala chata obsahovať, koľko poschodí bude mať, či chcete mať aj balkóny, terasu alebo krb.
Po vypracovaní nechajte projekt chaty posúdiť príslušným úradom a orgánmi. S projektom chaty ste povinní oboznámiť aj susedov, ktorých sa môže realizácia stavby dotknúť.

Projekt na stavbu chaty

Ak ste sa rozhodli, že chcete začať s realizáciou výstavby svojej chaty informujte sa o možnostiach materiálov, s ktorými môžete pracovať.

Drevo

Drevo je najekonomickejším materiálom a zároveň najbežnejším stavebným materiálom na stavbu chát. Na stavbu drevených chát sa najčastejšie využíva smrekové alebo borovicové drevo. Dôvodom je šetrenie energiou a snaha znižovať zaťaženie životného prostredia.
Drevené chaty perfektne zapadajú do prírodného prostredia. Aj keď sú na pohľad veľmi pekné ohrozujú ich vonkajšie vplyvy ako vlhkosť, dážď, sneh, námraza, rozdiely teplôt, plesne, hmyz a pod., ktoré ju môžu značne poškodiť. Preto si vyžadujú určitú starostlivosť, aby také krásne vydržali aj ďalšie roky. Na ošetrenie dreva by ste si mali zakúpiť kvalitný náter ako oleje alebo vosky, vďaka čomu bude chatka chránená nielen zvonku, ale aj zvnútra. Povrchová úprava drevenej časti by sa mala skladať z 3 až 4 vrstiev. Prvá je proti pôsobeniu húb a hmyzu a ďalšie vrstvy by mali obsahovať zložky proti vplyvu slnečného UV žiarenia.
Okrem voskov a olejov sú k dispozícii lazúry na drevo, ktoré možno dostať v dvoch variantoch. Od laku sa líši najmä tým, že predstavuje náterovú hmotu, ktorá nekryje úplne, ale zároveň nie je úplne priehľadná. Ak siahnete po lazúre, vaša drevená chata zmení odtieň dreva a prípadne aj ďalšie charakteristiky, najmä ak použijete viac vrstiev. Ak chcete, aby sa náter vpil hlbšie do dreva siahnite po tenko-vrstvovej lazúre. Hrubo-vrstvová lazúra sa neodporúča, pretože hrozí, že drevo začne pod vplyvom nepriaznivých poveternostných podmienok praskať. Oprava hrubo-vrstvovej lazúry na dreve je veľmi pracná, pretože sa musí z celej plochy obrúsiť.

Murivo

Stavba murovanej chaty je oveľa zložitejšia, preto vám v tomto prípade odporúčame staviť na projekt stavby chaty. Murované chaty môžu byť aj viac podlažné a je len na vás, ako bude vo finále vyzerať. S murovanou chatou sa spája povinné stavebné povolenie. Pri týchto stavbách môžete využiť pálené tehlové murivo (tehla) prípadne pórobetónové murivo. Tehla je klasický stavebný materiál s množstvom tepelnoizolačných výhod. Je vhodný ako na novostavby rekreačných domov, tak aj chát. Tehla tiež disponuje odolnosťou voči hluku, plesniam, hlodavcom a hmyzu. Pórobetónové murivo je hygienicky veľmi priaznivým a čistým materiálom, vyrobeným z prírodných surovín. Pri jeho využití dosiahnete zdravú klímu v interiéri a tiež veľmi dobré tepelnoizolačné parametre. Výhodou je aj takmer nulová záťaž pre prírodu pri likvidácii, čo je možné vďaka dobrej recyklácie.

Drevotrieska

Drevotrieskové dosky sú všestranným materiálom so širokými možnosťami využitia a jednou z nich môže byť práve stavba chaty z drevoštiepkových OSB dosiek.
OSB dosky sú vyrobené zo smrekového alebo borovicového dreva. Podľa typu použitia ich delíme na viaceré druhy. OSB2 sú dosky využívané v suchom prostredí, pričom OSB3 dosky si nájdu uplatnenie práve vo vlhkých podmienkach. Ak je drevo OSB dosiek správne ošetrené, pokojne sa môže využívať aj na stavbu menších chát.
Aj keď sa po styku s vodou dosky nezväčšujú, pri dlhodobom pôsobení ich voda môže znehodnotiť. Na OSB dosky pôsobí aj UV žiarenie, ktoré z nich po čase môže vytiahnuť ich lesklú farbu.
Materiály, ktoré potrebujete na výstavbu svojej chaty si môžete zakúpiť v 80 predajných miestach aliancie SOAS, najväčšieho distribútora stavebného materiálu na Slovensku.