Každý, kto plánuje stavať rodinný dom, si uvedomuje a vie, že na neho čakajú značné výdavky. Cestu od výberu a kúpy pozemku až do momentu nasťahovania sa do nového bývania sprevádzajú platby nielen za samotný materiál, ale aj platby za realizáciu stavebných prác. Koľko vlastne stojí stavba domu? S odpoveďou na túto otázku vám pomôže nasledujúci článok.

Správne poplatky

Nápor na vašu peňaženku začne ešte pred samotným začatím stavby. Nehovoríme pritom len o kúpe pozemku. Kým sa konečne na vašu stavebnú parcelu dostaví bager a začne s výkopom základov, bude potrebné získať stavebné povolenie. S tým sú spojené správne poplatky. Platiť budete aj pri zmene stavby pred dokončením, predĺžení platnosti stavebného povolenia a podobne.

Položka Správny poplatok
Návrh na vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby, rozhodnutia o využití územia alebo rozhodnutia o zmene územného rozhodnutia pre fyzickú osobu 40.00 €
Žiadosť o stavebné povolenie na stavbu rodinného domu 50.00 €
Žiadosť o stavebné povolenie na stavby, ktoré sú súčasťou alebo príslušenstvom rodinných domov (garáže, prípojky na existujúcu verejnú rozvodnú sieť, vodné stavby, spevnené plochy a parkoviská, letné kuchyne, bazény) 30.00 €
Žiadosť o predĺženie platnosti stavebného povolenia pre fyzickú osobu 30.00 €

Zabudnúť nesmieme ani na správny poplatok, ktorý je spojený s kolaudáciou. Tu sa jeho výška odvíja od typu stavby.

Položka Správny poplatok
Návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia na rodinný dom 35.00 €
Návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia na stavby, ktoré sú súčasťou alebo príslušenstvom rodinných domov 20.00 €

Cena správnych poplatkov je len informatívna nakoľko sa môže v priebehu roka meniť.

Zdroj: http://www.jarovce.sk/dokumenty/stavebny_urad/Spravne%20poplatky.pdf

Tvorba projektu

Aký dom si chcete postaviť? Mal by mať 4 alebo 3 obytné miestnosti? Chceli by ste v ňom mať krb a užívať si pohodlie na krytej terase? Všetky vaše požiadavky je potrebné zapracovať do projektu domu. Projekt rodinného domu si môžete nechať urobiť na mieru alebo si vyberiete z ponuky katalógových projektov. Obe riešenia majú svoje prednosti aj nedostatky.

Za projekt domu na mieru zastavanej plochy od 100 m2 do 150 m2 zaplatíte cenu od 2 200 € do 8 900 € . Pri rozlohe nad 200 m2 to už môže byť 10 350 €. Ak máte svahovitý pozemok, počítajte s navýšením ceny približne o 20 %. V prípade spracovania dokumentácie pre stavebné povolenie realizačného projektu časti statika a architektúra sa ponuková cena za projektovú činnosť stavby pohybuje v rozmedzí 2- 3 % z odhadovaných nákladov stavby.

Zdroj: http://www.nedatelier.sk/general/cennik

Lacnejším riešením je katalógový projekt domu. Najväčšia ponuka domov je spravidla na rovinaté alebo mierne svahovité pozemky. Vhodný katalógový projekt však môžete nájsť aj na svahovitú parcelu, vybrať si môžete tiež domy s podpivničením. Tu vás projekt na menší 3 izbový dom vyjde len na 1 100 €. Pri domoch so zastavanou plochou do 200 m2 to bude približne 1 490 €.

Nevýhodou je, že si dom nemôžete navrhnúť presne podľa svojich predstáv. V ponuke je však také množstvo projektov, že si iste vyberiete.

Zdroj: https://www.prodom.sk/

Výstavba domu

Koľko bude stáť stavba domu? Presnú cenu sa dozviete až po kalkulácii od vybranej stavebnej firmy. Už vopred si však môžete vytvoriť predstavu na základe metra štvorcového úžitkovej plochy. K tejto cene si na záver budete musieť pripočítať cenu za prípojky. Zaplatená suma sa bude odvíjať od typu prípojky a vzdialenosti, ktorú bude potrebné prekonať.

Čo môže túto cenu ovplyvniť?

Nami uvádzaná cena stavby domu je orientačná a vzťahuje sa na bežný štandard vnútorného vybavenia domu na kľúč. Je v nej zahrnuté všetko okrem kuchynskej linky a nábytku. Ak sa chcete zmestiť do tejto sumy, podlahy, obklady, sanitu a iné prvky si nebudete musieť vyberať z tých najlacnejších. K dispozícii budete mať tzv. zlatú strednú cestu. Ak chcete luxusné podlahy alebo iné prvky, cena za 1 m2 bude rásť.

Cena domu na kľúč za 1 m2 úžitkovej plochy sa pohybuje od 1 800 €.

Výslednú cenu na 1 m2 môže ovplyvniť aj veľkosť úžitkovej plochy. Čím bude menšia, tým bude vyššia cena v prepočte na 1 m2. Pri väčšom dome sa, naopak, cena jedného štvorcového metra zníži.

Cena pri hrubej stavbe

Súčasťou hrubej stavby pri murovanom dome sú:

  • základová doska (pri montovaných domoch sa výdavky na základovú dosku spravidla do ponuky stavebnej firmy nezapočítavajú),
  • obvodové a vnútorné nosné steny,
  • strop,
  • nenosné priečky,
  • strešná konštrukcia,
  • murovaný vnútorný komín,
  • schodisko (ak je železobetónové).

Hrubá stavba je vlastne surový dom bez akýchkoľvek úprav. Z celkových výdavkov je to okolo 40 % – 50 %.

Cena za 1 m2 hrubej stavby sa pohybuje od 700 €.

Tento odhad počíta s tým, že sa jedná o stavbu domu s jednoduchým tvarom a na rovnom teréne. Výdavky budú rásť s ohľadom na nerovnosti terénu, kedy vás založenie stavby vyjde o niečo viac.

Cena pri holodome

Holodom je rodinný dom pripojený na inžinierske siete. Dom je dokončený, má osadené okná, vstupné dvere a vnútorné omietky. Chýba už len dokončenie interiéru. Odhadom je to 79 % z konečnej ceny domu.

Cena holodomu na 1 m2 sa pohybuje od 1400 €.

Cena pri dome na kľúč

Dom na kľúč je dokončená stavba, v ktorej chýba už len kuchynská linka, vstavané šatníky a ostatný nábytok. Podlaha, interiérové dvere a obklady sú hotové. Dom na kľúč má vymaľované aj vystierkované steny a osadenú sanitu.

Cena domu na kľúč za 1 m2 úžitkovej plochy sa pohybuje od 1800 €.

Cena pri stavbe domu svojpomocne

Mnoho ľudí sa vrhá do stavby domu, aj keď s tým nemajú žiadne skúsenosti. Väčšinou si myslia, že týmto spôsobom ušetria. No, nie vždy sa im to podarí. Do úvahy musíte brať čas, ktorý venujete výstavbe, zháňaniu materiálov a robotníkov. Stavať dom svojpomocne za pomoci rodiny, kamarátov a dobrých kontaktov je behom na dlhé trate. V prvom rade si musíte zvážiť životnú situáciu, v ktorej sa nachádzate a poriadne si premyslieť či ste pripravení ísť do tohto boja naplno.

Pri svojpomocnej stavbe domu môžete rátať s finančnými úsporami vo výške 10 – 20 %, maximálne 20 – 30 % z ceny rodinného domu na kľúč. Realisticky uvažujme skôr o prvej možnosti. To by potom znamenalo napríklad pri 15 % cenu za m2 1615 EUR s DPH.

Zdroj: https://inardex.sk/kolko-stoji-rodinny-dom/ .

Chceme vás upozorniť, že ceny jednotlivých stavebných materiálov sa neustále menia. Pre lepšiu predstavu o nacenení kontaktujte niektorého z našich partnerov, ktorí vám vždy radi poradia.

Nový stavebný zákon

Na záver vás chceme oboznámiť s novým stavebným zákonom, ktorý bude platiť od 1.4.2024.

S novým zákonom sa zmenia poplatky za stavebné konania. Poplatok sa po novom bude odvíjať od ceny investície – 1,25% stavebných nákladov. Ak požiadate o stavebné povolenie po tomto dátume, budete platiť vyššie poplatky ako doteraz.