Hlavným dôvodom, prečo by ste mali zvážiť zateplenie podkrovia, je zníženie spotreby energie na vykurovanie a zvýšenie komfortu v podkroví. Zateplenie môže výrazne zlepšiť mikroklímu, zobytniť podkrovie alebo vytvoriť užitočný úložný priestor. Izolácia podkrovia tiež prispieva k celkovému zlepšeniu energetického štandardu budovy a k jej ekologickej udržateľnosti. To môže mať pozitívny vplyv na cenu vašej nehnuteľnosti pri predaji alebo prenájme. Okrem týchto výhod môže zateplenie podkrovia tiež pomôcť znižovať hluk z ulice alebo susedných budov a zabraňovať prehrievaniu budovy v lete. Je dôležité mať na pamäti, že zateplenie podkrovia by malo byť súčasťou celkového konceptu zlepšenia tepelnej izolácie budovy. Mali by ste zvážiť aj zateplenie iných častí domu, ako sú napríklad steny a podlahy, aby ste dosiahli maximálny efekt z izolácie.

Prečo izolovať podkrovie

Zateplenie podkrovia je jedným z opatrení, ktorými môžete zlepšiť tepelnú izoláciu vášho domu a znížiť tak spotrebu energie na vykurovanie. Ďalším dôvodom prečo sa pustiť do zateplenia práve teraz je možnosť získania dotácie. Majitelia domov starších ako 10 rokov už môžu podávať žiadosť o dotáciu z Plánu obnovy (program Obnov dom). Možnosť získať 14 až 19-tisíc eur (v závislosti od výšky dosiahnutých úspor) majú majitelia, spolumajitelia či iné poverené osoby na domy, ktoré sa využívajú na celoročné bývanie. Podmienkou je získať zateplením a prípadnou ďalšou rekonštrukciou úsporu aspoň 30 percent spotreby energie. Pozrite si podrobné informácie o podmienkach príspevku z Plánu obnovy. Viac informácií získate na stránke vsetkoozatepleni.sk , ktorá vznikla aj vďaka spolupráci nášho partnera ISOVER.

Materiál potrebný na izoláciu podkrovia

Aktuálne sa pri výrobe tepelných izolácii čoraz častejšie využíva minerálna vlna aj z dôvodu vynikajúcich tepelnoizolačných a ochranných vlastností proti chladu ale zároveň aj proti horúčave v letných mesiacoch. Alternatívou k minerálnej vlne bývajú celulózové vločky, pričom ich je možné aplikovať pri fúkaných izoláciách. Najväčšia výhoda aplikácie spočíva predovšetkým v pokrytí ťažko dostupných miest. Fanúšikovia ekologických riešení môžu využiť drevovláknité izolačné dosky, ktoré sa vyrábajú z obnoviteľných zdrojov. V prípade, že máte obmedzený rozpočet je tu možnosť polystyrénových dosiek.

Materiály potrebné na izoláciu podkrovia nájdete v našich partnerských predajniach stavebnín.

Izolácia strechy minerálnou vlnou

Najpopulárnejším materiálom stále zostáva minerálna vlna, ktorá sa vďaka svojim vlastnostiam veľmi dobre hodí na zateplenie. Materiál má veľmi dobré akustické vlastnosti aj požiarnu odolnosť. Izolácia je veľmi účinná, chráni budovy pred mrazivými teplotami v zime a teplým slnečným žiarením v lete. Minerálna vlna je druh tepelnej izolácie, ktorá sa používa na izoláciu strechy a iných častí budovy. Minerálna vlna má vysokú tepelnú izolačnú schopnosť a dobre udržuje teplo v zimnom období a chlad v lete, je ľahká, odolná a dobre tesniaca. Je tiež odolná voči plesniam, hmyzu a baktériám a má dlhú životnosť. Minerálna vlna sa používa na izoláciu strechy vo forme dosiek alebo rohoží, ktoré sa umiestňujú pod strešnú krytinu alebo pod vnútornú podhľadovú konštrukciu. Okrem toho, minerálnu vlnu môžeme nahradiť celulózovými vločkami, ktoré sa tiež používajú pri fúkaných izoláciách. Výhodou týchto izolantov je, že dokážu pokryť ťažko dostupné miesta.

Odhadovaná cena materiálu a prác

Priemerné ceny izolácie sa dajú určiť len orientačne. Finálna cena totiž závisí od náročnosti práce, veľkosti podkrovia či zatepleného priestoru, lokality projektu a hlavne materiálov. Zabudnúť nemôžeme na spôsob inštalácie, druh a hrúbku izolácie. Samozrejme, cena môže byť vyššia alebo nižšia v závislosti od vašich konkrétnych požiadaviek a potrieb. Je dôležité získať niekoľko ponúk od rôznych zhotoviteľov a porovnať ceny, aby ste získali najlepšiu alternatívu. Ak chcete získať presnejšiu cenovú predstavu, odporúčame kontaktovať naše partnerské predajne stavebnín a požiadať ich o cenovú ponuku.

Aká by mala byť hrúbka tepelnej izolácie

Je dôležité vybrať správnu hrúbku izolácie v závislosti na klimatických podmienkach v mieste, kde sa zatepľuje podkrovie. Ani v teplejších oblastiach by nemali obyvatelia šetriť na hrúbke izolácie, pretože správna izolácia môže prispieť k úsporám energie a zníženiu nákladov na vykurovanie. Hrúbka tepelnej izolácie by mala byť navrhnutá tak, aby bola dostatočne silná na to, aby zabezpečila požadovanú tepelnú ochranu a úsporu energie. Hrúbka izolácie závisí od mnohých faktorov, ako sú typ použitého izolačného materiálu, umiestnenie izolácie, požadovaná úroveň tepelnej ochrany a klimatické podmienky v mieste, kde sa izolácia používa. Presná hrúbka izolácia by mala vychádzať priamo z projektovej dokumentácie. Viac o projektovej dokumentácií sa dozviete v článku Projektová dokumentácia – Všetko čo o nej potrebujete vedieť

Postup izolácie podkrovia

Podkrovné priestory ponúkajú široké možnosti rozšírenia či získania nových obytných miestností. Je to výborný spôsob, ako rýchlo a lacno získať nové priestory na bývanie. Postup zateplenia podkrovia závisí od typu konštrukcie a umiestnenia izolácie. Pred začatím prác je potrebné vyčistiť podkrovie a odstrániť všetky prekážky, ktoré by mohli brániť voľnému pohybu po podkroví. Následne sa odstráni stará izolácia (v prípade, že zateplujete starší dom) a vytvoria sa spoje medzi izoláciou a konštrukciou. Po umiestnení izolácie je potrebné ju zafixovať pomocou špeciálnych pásov alebo lepidla. Následne sa na vrstvu izolácie vhodne umiestni parozábrana a ďalšia vrstva izolácie, ak je to potrebné. Na konci sa položí finálna vrstva podhľadu a vytvorí sa priestor pre elektrikárske a iné inštalácie.
Podrobný návod pre izoláciu podkrovia s finálnou vrstvou nájdete priamo na stránkach spoločnosti RIGIPS.

Zopár rád na záver

Pri zateplení podkrovia je dôležité brať do úvahy niekoľko faktorov, aby ste dosiahli požadovaný výsledok. Toto sú niektoré z najdôležitejších tipov, ktoré by ste mali zvážiť:

  • Vyberte vhodný tepelnoizolačný materiál: Existuje veľa možností pre tepelnoizolačné materiály. Každý z nich má svoje vlastnosti a výhody, takže je dôležité zvážiť, ktorý z nich je najvhodnejší v rámci projektu.
  • Dbajte na správnu hrúbku izolácie: Hrúbka izolácie by mala byť dostatočne veľká, aby sa dosiahla požadovaná tepelná izolácia. Je dôležité zvážiť aj klimatické podmienky a úroveň tepla, ktorú chcete v miestnosti dosiahnuť.
  • V prípade, že sa rozhodnete pre zateplenie podkrovia sami, je dôležité zvážiť svoje skúsenosti a schopnosti, aby ste predišli neúspechu alebo nebezpečným situáciám.
  • Pred začatím práce odporúčame konzultovať s odborníkom alebo navštíviť predajne našich partnerov, aby ste získali ďalšie informácie o vhodných materiáloch a postupoch izolácie podkrovia.